0
Zinkoví chlapci
slovenský

Zinkoví chlapci

Svetlana Alexijevič - Absynt 2019, EAN: 9788082031716

Afganistan je jedno z najhorúcejších miest na mape sveta. A nie je to len podnebím. Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru venovala Afganistanu jednu zo svojich kníh. Presnejšie – desiatim rokom sovietskej intervencie a krvavej sovietsko-afganskej vojny. Od knihy ku knihe sa Svetlana Alexijevič zaoberá jediným – zmenšuje veľké dejiny až na rozmery malého človeka. Vojna, impérium, tisícky mŕtvych – všetko sú to až príliš nepredstaviteľné veci. Ale chorľavý chlapec so samopalom, ktorý nemá rád popravy, to je už čosi skutočné. A rovnako aj vojačikovia s jazvami na tvári i matky, ktoré po smrti detí zaživa zomreli medzi zbierkami známok, fotografiami, nikdy neoblečenými vecami. Po prvom vydaní knihy Zinkoví chlapci sa na Svetlanu Alexijevič spustila vlna súdnych sporov, ktoré proti nej viedli hrdinovia tejto knihy. Skutočne je pravda až taká neznesiteľná? Aj tá vlastná? V tejto knihe sa nedozviete, prečo Sovieti intervenovali do Afganistanu. Pochopíte však, aká nezmyselná je každá vojna, keď z nej prilietajú lietadlá plné zinkových sarkofágov. „Alexijevič opäť vyhľadávala veteránov a ženy, mladých vojakov a ich matky. Výsledkom je majstrovská reportáž a pravdepodobne aj jej najlepšia kniha. Zo slov mladíkov a ich matiek sa vynárajú ich problémy (teraz by sme ich asi nazvali posttraumatickou stresovou poruchou) a z individuálnych spomienok sa pomaličky rodia typické skúsenosti.“ Timothy Snyder – The New York Review of Books „Názov knihy je odkazom na zinkové rakvy, v ktorých sovietska armáda vracala matkám synov padlých vo vojne v Afganistane. Časti, prerozprávané z pohľadu matiek, z tej vojny urobili súčasnú, osobnú a asi najpravdivejšiu správu, aká kedy bola o vojne podaná. Alexijevič nám ju ponúka so svojou typickou jedinečnosťou a originalitou štýlu, vášňou, politickou inteligenciou a tragickou víziou.“ Philip Gourevitch – The New Yorker

12,90 € Detail
Spievam, lebo milujem
slovenský

Spievam, lebo milujem

Edita Príhodová - Literárne informačné centrum 2019, EAN: 9788081191275

Janko Silan (1914 1984), básnik, kňaz, žil a tvoril mimo literárnych centier, programov a skupín. Zachoval si slobodu a nezávislosť vo vnútornom exile. Musel sa vyrovnávať najprv s nepriazňou osudu (chudoba, slabozrakosť, strata matky), neskôr s nepriazňou režimu. Edita Príhodová predstavuje jeho dielo v biografickom a literárnokritickom kontexte, pričom používa interpretačnú a literárnohistorickú metódu. V monografii chronologicky sleduje jednotlivé zbierky a ukazuje, ako sa kryštalizovala autorova básnická metóda. Silanov štýl je žitou spoveďou, vyznaním bez póz, hľadaním transcendentna ako najvýraznejšej hodnoty človeka.

10,00 € Detail
Spevy kyborgove
slovenský

Spevy kyborgove

Michal Habaj - Vlna 2019, EAN: 9788089550586

Súborné vydanie prvých štyroch básnických zbierok jedného z najvýznamnejších európskych básnikov, ktoré pôvodne vyšli v rozmedzí rokov 1997 2003: 80-967760-4-5, Gymnazistky. Prázdniny trinásťročnej, Korene neba. Básne z posledného storočia, Básne pre mŕtve dievčatá. Ich spoločným vydaním sa v novom kontexte sprítomňuje autorovo hľadačstvo v prvom období jeho účinkovania v slovenskej poézii. Pre súčasné hodnotenie tejto básnikovej tvorby sú typické figúry, ktoré jej priznávajú, že ovplyvňovala... a určovala... Na pomedzí deväťdesiatych a nultých rokov tieto zbierky prichádzali z okraja našej literatúry bez cielených vyhliadok na prestížnu pozíciu a s nie práve veľkým publikom. Už tento rozdiel v prijímaní a hodnotení je pre cestu, ktorú medzitým básnik Habaj prešiel, príznačný. Súčasťou knihy je doslov literárneho kritika Jaroslava Šranka, ilustrácie Jána Šicka, autorova poznámka a edičná poznámka k faktografii prvých vydaní jednotlivých zbierok a jazykovej úprave reedície.

12,00 € Detail
Nie je
slovenský

Nie je

Mariusz Szczygieł - Absynt 2019, EAN: 9788082031952

V tejto knihe je najpodstatnejšie to, čo NIE JE! Najnovšia kniha obľúbeného poľského reportéra Mariusza Szczygieła je zbierkou výnimočných reportáží o prázdnych miestach v ľudských životoch. Chrbticou najnovšej knihy Mariusza Szczygieła je neprítomnosť a absencia, teda to, čo NIE JE. Tak čo JE vlastne v NIE JE? Prečítate si tu dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa. Stanete sa svedkami príprav dospelého muža na ohlasovaný koniec sveta. Prežijete pestrý život zapísaný do excelovskej tabuľky. Omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej. Absolvujete posledný veselý výlet starnúceho autorovho otca do Prahy. Ponoríte sa do prachu budapeštianskeho obchodu so starožitnosťami. A napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko. Aj toto je Szczygiełovo NIE JE. A ešte oveľa viac. Najznámejší čechofil a citlivý pozorovateľ Mariusz Szczygieł má čuch na výnimočné ľudské príbehy, z ktorých zakaždým dokáže urobiť skutočnú literatúru. Krehké príbehy z knižky NIE JE ho ukazujú ako autora, ktorý nachádza v nepostrehnuteľných detailoch nielen univerzálne pravdy, ale aj obrovský vesmír ľudských životov v celej jeho komplikovanosti.

12,90 € Detail
Trikrát denne jeden, ďalší prosím!
slovenský

Trikrát denne jeden, ďalší prosím!

Kornel Brosch - Vydavateľstvo Nové mesto s.r.o. 2019, EAN: 9788089621538

Pripravili sme pre Vás pokračovanie úspešnej knihy Trikrát denne jeden. Rozveseľte seba i blízkych touto novinkou, ktorá pokračuje v úlohe vykresať aspoň trikrát denne na ľudskej tvári úsmev, niekedy aj s hlasitým smiechom. Pokiaľ sa tento úsmev stane nákazlivým, kniha splnila svoju úlohu urobiť každodenný život kohokoľvek o niečo radostnejší a krajší.

13,00 € Detail
Služobník Boha a ľudstva
slovenský

Služobník Boha a ľudstva

Elio Guerriero - Spolok svätého Vojtecha 2019, EAN: 9788081613500

Životopis Benedikta XVI . S predhovorom pápeža Františka Taliansky teológ a spisovateľ Elio Guerriero (*1948) ponúka prvý komplexný životopis emeritného pápeža Benedikta XVI. a zaznamenáva celú epochu, ktorú tento mysliteľ hlboko poznačil. Vo vyváženom portréte vykresľuje životné míľniky i dielo brilantného teológa a skromného človeka Josepha Ratzingera. Na pápežský stolec zasadol v roku 2005, keď Katolíckou cirkvou otriasali sexuálne i finančné škandály a usiloval sa o očistu Cirkvi, preto zostal mnohými nepochopený. V roku 2013 svojím nečakaným rozhodnutím vzdať sa pápežského úradu a stiahnuť sa do ústrania ohromil celý svet a získal si nečakané uznanie. Kniha sa začína predhovorom pápeža Františka a prináša prvý rozhovor Benedikta XVI. po skončení jeho pontifikátu.

46,00 € Detail
Simon a Louise
slovenský

Simon a Louise

Max de Radigués - Vydavateľstvo E.J. Publishing 2019, EAN: 9788099954039

Krásny, low-key komiks pre mladých čitateľov a čitateľky Je leto. Simon odchádza s mamou na prázdniny a Louise ide s rodičmi na dovolenku, takže ich odrazu delí 520 kilometrov. Sľúbili si, že si budú písať, volať, posielať si fotky, no Louise už pár dní po príchode k moru vyskočí na Facebooku status, že si v profile zmenila informáciu o vzťahu na nezadaná. Znamená to naozaj koniec S + L? Alebo ešte majú šancu? Letný príbeh o prvých láskach, jednom road tripe a ešte všeličom inom.

18,90 € Detail
Ústav
slovenský

Ústav

Štefan Lazorišák - Hernád 2015, EAN: 9788089893003

Novela Ústav je absurdným príbehom odohrávajúcim sa v totalitnej spoločnosti, kde chorí liečia zdravých, ktorí sa odmietajú podriadiť centrálnemu princípu vládnucej moci, v podobe skríženého kosáka a kladiva, umiestneného nad vchodom do výchovného sanatória. Kniha je paródiou na socialistické zriadenie písaná v grotesknom " kafkovskom" duchu. Pôvodný text bol napísaný ako samizdat v polovici 80. rokov v období vrcholiacej normalizácie. Zachoval sa v jedinom strojopisnom exemplári a bol náhodne objavený medzi zabavenými literárnymi písomnosťami z archívu ŠtB Košice, po novembrovom prevrate 1989. Novela Ústav tematicky voľne nadväzuje na autorovu knihu Koniec služobnej cesty napísanej v tom istom období.

7,00 € Detail
Nezbedné príbehy
slovenský

Nezbedné príbehy

Leopold Moravčík - PERFEKT 2020, EAN: 9788080469894

Už pri prečítaní názvu si niektorí dajú otázku, či ide o skutočné príbehy, alebo o autorov výmysel. Vyšetrovateľ by povedal, "prípady sa stali". Možno iným osobám, ako autor uvádza, možno v inom čase, ale v každom prípade sa udiali v obci, do ktorej sú zasadené. Niektoré sa zachovali vďaka ústnemu podaniu z generácie na generáciu, iné si pamätajú ešte terajší starší obyvatelia Lúčok.

6,88 € Detail
Žoldnéři fantasie: Rytíři z činžáku
český

Žoldnéři fantasie: Rytíři z činžáku

- Straky na vrbě 2020, EAN: 9788088346050

Nejlepší přítel rytíře musí být vždy pěkně ostrý! A "ostrá" česká 50. léta 20. století jsou rovněž úrodnou dobou pro fantasy příběh. A stejně tak i ostravské uhelné haldy! Letošní ročník Žoldnéřů je zkrátka pestrý! Od klasické dobrodružné akčárny, přes historickou fantasy až po nedávnou alternativní historii. Od Čech přes pohádkové říše až do USA. Všude lze najít podhoubí pro napínavý příběh... J ako host se letos účastní sborníku Věra Mertlíková, jejíž novela si zajímavě pohrává s realitou viděnou skrze LARP. Čtěte, ať zvíte, kam směřují kroky mladé fantastické literatury!

13,18 € Detail
Taranitový triptych
český

Taranitový triptych

Leonard Medek - Straky na vrbě 2020, EAN: 9788088346043

Když Robert Falcon Scott v roce 1902 objevil na jižním pólu nové palivo, svět se změnil. Výkonné taranitové kotle umožnily stavět stroje, jaké tu zatím nebyly – pouze však tomu, kdo má k taranitu a tajným technologiím přístup. ZLOČIN V TRANSPOLÁRNÍM EXPRESU Byla to surová vražda: cestující zahynul velmi neobvyklou zbraní. A zatímco expres se řítí napříč Antarktidou a vlakvedoucí má plné ruce práce s vyšetřováním, prvním podezřelým se stává jistý Herbert Smith-Powell… TAJEMSTVÍ ŽHAVÉHO OSTROVA Samé otázky: Jak to, že na jednom z Kurilských ostrovů, obklopeném chladným, téměř ledovým mořem, roste tropické ovoce? Kde se vzaly šelmy vzrůstem značně převyšující dravce z horkých džunglí? A nač potřebuje nepřátelská mocnost tolik ukradeného taranitu? Odpovědi hledá výprava vedená ženijním inženýrem Herbertem Smithem-Powellem… KDYŽ PRŠÍ DO KORSETŮ Ve whitechapelských uličkách řádí vpravdě nelidský vrah přezdívaný Trhač Ted. A jelikož Scotland Yard tápe, případ opět končí na stole člena Aeronautického klubu, kapitána Herberta Smithe-Powella... TAJNÍ AGENTI JEHO VELIČENSTVA SE ZKRÁTKA MAJÍ CO OHÁNĚT!

15,58 € Detail
Modrá CREW 15: Okko 3+4
český

Modrá CREW 15: Okko 3+4

HUB - Crew 2020, EAN: 9788074498633

Ne každá pouť nabízí prostor k mírumilovné kontemplaci! Píše se rok 1108 a velké klany pajanského císařství nelítostně bojují o moc. Okko a jeho společníci, maskovaný Noburo, opilý mnich Nošin a mladý Tikku, se vydávají na pouť po sedmi klášterech, aby odhalili skryté tajemství Zakázané knihovny. Ovšem cesta je nebezpečná, protivníci smrtící a prastaré síly se dožadují krvavých obětí.

9,95 € Detail
Green Blood - Zelená krev 2
český

Green Blood - Zelená krev 2

Masasumi Kakizaki - Crew 2020, EAN: 9788074498770

Jeho odměna za jednoho zabitého činí 10 dolarů. Brad, který se v New Yorku poloviny 19. století živí jako zabiják, dostává za úkol chránit Kipa, syna šéfa gangu. Brad je však rozlícen Kipovým podlým a krutým chováním, a nedbaje na své příkazy se Kipa sám pokouší zabít. To je rozbuškou konflitku, který otřese celým městem.

9,95 € Detail
Fullmetal Alchemist 11
český

Fullmetal Alchemist 11

Hiromu Arakawa - Crew 2020, EAN: 9788074498299

Hohenheim se po mnoha letech vrátil do Resemboolu, ale nedá se říct, že by na něj jeho synové čekali s otevřenou náručí. Jeho přítomnost v Edwardovi navíc vyvolává nepříjemné vzpomínky a zároveň pochybnosti, se kterými nebude snadné se vypořádat...

7,95 € Detail
Batman 6: Nevěsta nebo lupič
český

Batman 6: Nevěsta nebo lupič

Tom King - Crew 2020, EAN: 9788074499036

Cesta k oltáři nebyla nikdy nebezpečnější! Nedlouho poté, co Batman oznámil zasnoubení s Catwoman, byl spolu s Wonder Woman povolán, aby dodržel dávný slib a v daleké magické dimenzi bojoval ve jménu Země. Jenže v této realitě plyne čas jinak a jedna hodina v našem světě tam může znamenat celé roky. Přátelství mezi dvěma velkými superhrdiny se začíná drolit a rozpadat – stejně jako svět kolem nich! Následně jsou Bats a Cat zcela odříznuti od světa – nad kterým (jakožto i nad Ligou spravedlnosti) zřejmě převzala vládu Poison Ivy! Dokáží Batman s Catwoman odštípnout stonek jejích plánů dřív, než se plně rozvinou do zlověstného květu totality, a než celý svět upadne do jejího područí? Koneckonců, ještě je stále čeká ta svatba… Velký den Batmana a Catwoman se blíží v příbězích z BATMANA č. 38-44 od scenáristy TOMA KINGA (MISTER MIRACLE) a kreslířů MIKELA JANÍNA (GRAYSON) a JOËLLY JONESOVÉ (SUPERGIRL: BEING SUPER).

15,14 € Detail
Avengers 3: Válka upírů
český

Avengers 3: Válka upírů

Jason Aaron - Crew 2020, EAN: 9788074498725

RÁLOVSTVÍ UPÍRŮ! Transylvánie je v plamenech! Mezi upíry vypukla nelítostná a krvavá občanská válka… a v jejím centru stojí Plukovník stínů a jeho nová Legie neživých s jedinou otázkou: Kde je Dracula? A jestli Pána prokletých najdou Avengers jako první, co od něj mohou čekat? Bude Dracula jejich spojencem, nebo protivníkem? Nejmocnější hrdinové světa budou potřebovat expertní pomoc – vítej do Avengers, Blade! Stane se z Ghost-Ridera smrtonosný nepřítel? A až se prach usadí a vnikne nová říše upírů, kdo se stane vládcem prokletých? A do toho ještě přichází další cesta do hluboké historie a tajemství úplně první Iron Fist! Poznejte ženu, která jako první ovládla sílu draka Shou-Lao! Obsahuje sešity Avengers (2018) č. 13–17 od Jasona Aarona, Davida Marqueze, Andrea Sorrentina, Ericka Arciniega a Justina Ponsora

13,94 € Detail
Klbko zmijí (limitovaná edícia) - No: 21
slovenský

Klbko zmijí (limitovaná edícia) - No: 21

Dominik Dán - Slovart 2020, EAN: 2020020021

Kniha je číslovaná - má poradové číslo 21 a podpísaná autorom. Zatknúť a usvedčiť páchateľa trestného činu vraždy je ťažká práca aj pre odborníkov z oddelenia vrážd. Do cesty sa občas postaví nedostatok použiteľných stôp z miesta činu, neochota svedkov vypovedať, neochota svedčiť na súde, ďalšie nepredvídateľné okolnosti. Najhoršia zo všetkého je zrada z vlastných radov, tlak pokrivených nadriadených funkcionárov, ktorým vidina ľahkého zisku zatemnila mozog, vymazala elementárne princípy slušnosti a korektnosti. Tak to bolo aj v prípade dvoch vrážd, ktoré spolu zdanlivo nesúviseli. Neznámy strelec popravil doma v posteli okresného prokurátora a o dva dni neskôr kandidáta na starostu okrajovej mestskej časti. Korupčná aféra okolo zavraždeného prokurátora dostane jasnejšie kontúry, až keď sa detektívom podarí nájsť dobre schovanú prokurátorovu asistentku. Od jej výsluchu naberie vyšetrovanie nový smer, ktorý musia detektívi z oddelenia vrážd pred nadriadenými tajiť. Podozrenie, že im niekto zhora pozerá na prsty a snaží sa s nimi manipulovať, prerastie v istotu. Detektív z oddelenia vrážd Richard Krauz tuší, že priamy úder na skorumpovaných papalášov im dá riadne zabrať a riešenie záhady dvoch beštiálnych vrážd bude bolestivé.

39,90 € Detail
Příběh československé psychologie I.
český

Příběh československé psychologie I.

Ivo Čermák, Radovan Šikl - PORTÁL, s.r.o. 2019, EAN: 9788026216599

Unikátní projekt si dal za cíl vyzpovídat formou rozhovorů významné osobnosti české psychologie, které tento obor od poloviny 20. století etablovaly, a získané informace zasadit do širšího oborového rámce. Mnohdy fascinující životní příběhy nestorů české psychologie, vzpomínky na jejich učitele, nelehkou situaci oboru v době ideového dozoru, ale i svědectví o obrovském elánu a nasazení pro věc, hledání nových cest a reflexe celého vývoje české psychologie o tom všem poutavým způsobem vyprávějí např. Ferdinand Knobloch, Ivo Pondělíček, Jaro Křivohlavý, Pavel Říčan, Vladimír Smékal, Ivo Plaňava, Stanislav Kratochvíl aj. Rozhovory jsou doplněny medailony autorů, krátkými studiemi o jejich působení a díle a obrazovým materiálem. Prof. Ivo Čermák je vedoucí vědecký pracovník Psychologického ústavu AV ČR, v.v.i., v Brně. Působí také na Fakulta sociálních studií MU.

31,44 € Detail
Když se introvertka vdá
český

Když se introvertka vdá

Debbie Tung - PORTÁL, s.r.o. 2019, EAN: 9788026216438

Naše známá introvertka se vdala. Jak se jí daří zvládat soužití s blízkým člověkem? Co když je ten blízký až moc blízko? Pokračování komiksových memoárů Debbie Tung odhaluje, jak se introverti dokážou popasovat s tím, že do jejich bubliny vstoupí někdo druhý, ačkoli si ho sami vybrali a mají ho moc rádi. Deborah Debbie Tung je ilustrátorkou a tvůrkyní komiksů. Její komiksy vycházejí z každodenního života a z její lásky k čaji a knihám. Se svým mužem žije v Birminghamu. V Portále vyšel její úspěšný komiks Introvertka v hlučném světě.

14,99 € Detail
Čínske kino
slovenský

Čínske kino

Peter Macsovszky - Vlna 2019, EAN: 9788089550593

Nová prozaická kniha jedného z najvýraznejších slovenských spisovateľov. Poviedky. Krátke, neveľmi príbehové, vlastne skôr reflexívne prózy. Naivný rozprávač sa vyznáva zo svojej tajomnej lásky k Číne. Nahliada pritom do dejín a vyťahuje z nich prekvapivé i menej prekvapivé fakty, súvislosti, interpretácie. Čína je bájna krajina, ktorá vždy priťahovala a aj bude priťahovať rôznych dobrodruhov, bádateľov. Lúpežných rytierov. Čínu nemožno chápať ako bežný štát je to ríša, ktorú tvoria rozmanité kultúry, etnické celky, duchovné tradície. Čína nie je len geopolitický fenomén, ale aj nehmotná substancia, ktorá v nejakej forme a v určitom rozsahu je prítomná v každom obyvateľovi tejto planéty. Je to vnútorná Čína. Predstava nečínskych ľudí o Číne, ktorá sa niekedy zhoduje a niekedy zas nezhoduje so skutočnou Čínou. Naivný rozprávač ľutuje, že zatiaľ nemal príležitosť rozprávať napríklad o tom, ako si západné mocnosti chceli v minulosti podmaniť Čínu prostredníctvom ópia, či o tom, že pravda o krviprelievaní na Námestí nebeského pokoja sa odlišuje od príbehov, ktoré chrlili západné médiá. Ľutuje aj to, že neporozprával viac o tom, že hongkonské demokratizačné hnutia trpia štokholmským syndrómom. Najviac však ľutuje, že sa nezmienil o Polovcoch (Palóci), maďarskom etniku žijúcom aj na juhu Slovenska. Jazyk tohto etnika uchoval staré podoby maďarských slov a zvukov a podľa niektorých bádateľov Polovci sú možno iránskeho pôvodu. Naivný rozprávač sa čiastočne považuje za Polovca a zastáva názor, že spojenie so staroiránskou kultúrou predstavuje spoľahlivú cestu, hodvábnu cestu k pochopeniu niektorých stránok čínskej civilizácie. Všetci kráčame do Perzie. Poviedky, trúfalé zamyslenia, nie až také divoké fantázie.

12,00 € Detail