0
Ľubomír Feldek - Personálna bibliografia
slovenský

Ľubomír Feldek - Personálna bibliografia

Ľudmila Rohoňová - Slovenská národná knižnica 2015, EAN: 9788081490699

Ľubomír Feldek a jeho dielo je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej literatúry a kultúry. Jeho bohatá literárna a prekladateľská činnosť je sústredená nielen v samostatných knižných dielach a monografiach, stretávame sa s ňou aj na stránkach zborníkov, novín a časopisov. Je nám cťou obohatiť jeho literárny osobnostný profil touto personálnou bibliografiou, ktorá vznikla v čase, keď Ľubomír Feldek dovŕšil významné životné jubileum 80 rokov. Snažili sme sa zmapovať tvorivé aktivity slovenského spisovateľa, dramatika a prekladateľa a vytvoriť tak pre verejnosť kompaktný a inšpiratívny obraz jeho života a diela.

9,00 € Detail
V mesačnom oratóriu alebo Čas čakania
slovenský

V mesačnom oratóriu alebo Čas čakania

Jana Štefánia Kuzmová - Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019, EAN: 9788082021311

Doterajšia tvorba J. Š. Kuzmovej (1947 2020), podobne ako nová zbierka V mesačnom oratóriu alebo Čas čakania, je poznamenaná fascináciou myšlienkami a celou osobnosťou F. M. Dostojevského, ktorému sa autorka dlhodobo venovala aj vo svojich literárno-teoretických prácach, pričom sa zameriavala hlavne na metafyzické a etické motívy v tvorbe ruského klasika. J. Š. Kuzmová si priamo v básňach priznáva túto inšpiráciu, jej texty charakterizuje úsilie o prienik do hlbinných štruktúr človeka, o čo najprecíznejšie stvárnenie zložitej ľudskej psychiky, a to s dôrazom na vypäté situácie. Častými témami je osamelosť, absencia blízkych a hľadanie ľudskej blízkosti, dezilúzia zo sveta, zo smerovania jeho ďalšieho vývoja a z jeho hodnotového vyprázdnenia, bolesť, hľadanie identity, rozpor medzi realitou a snom, hľadanie slov pri písaní básne... V zbierke V mesačnom oratóriu alebo Čas čakania rezonujú viaceré biblické motívy, prítomná je túžba po dialógu s inými ľuďmi, s Bohom, po zblížení s prírodou ako zdrojom sily a krásy... Ako prezrádza podnadpis zbierky, jedným z jej motívov je aj motív čakania ako dôležitého existenciálneho stavu, autorka sa pokúša zachytávať ho v rôznych podobách a súvislostiach. Autorka sa na margo predchádzajúcej tvorby vyjadrila, že jej ide o vyjadrenie syntézy krásy. Nová zbierka J. Š. Kuzmovej má svojimi večnými, a zároveň aktuálnymi témami, nemenej aj zrozumiteľným, prístupným spôsobom spracovania, šancu osloviť širšiu čitateľskú verejnosť.

9,00 € Detail
Advent života
slovenský

Advent života

Jozef Darmo - Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019, EAN: 9788082021342

Advent života (2020) je básnické dielo bytia a žitia nastupujúcich generácií krízových manželstiev na skúšku, života vo veľmocami rozvrátenej civilizácii zániku národov a planéty. Život v sociálnom a komunikačnom predele medzi životom a hlbinami iba nádejí, hmlovín nad obzormi budúcnosti. Nastupujúce generácie sú olúpené o pamäť rodu a národa s väznicou iba mobilov s mrežami mocenskej kontroly a manipulácie, duchovného zotročenia v stádo trhu práce, demencie živej komunikácie. Autor dielom podáva kľúč pozemského a vesmírneho bytia udeleného Synom človeka, Stvoriteľom. Otvorme ním opäť svoju bránu života s darom Zeme, s obzorom ducha, kde život nekončí v smrti. Je, zostáva životom.

6,00 € Detail
Scherzo amabile
slovenský

Scherzo amabile

Blažej Belák - Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019, EAN: 9788081941337

V samom názve Scherzo amabile sa nádherne zrkadlí obsah i spôsob napísaného, ako aj špecifický prístup k téme, o ktorú sa autor chce deliť s čitateľom. Kritický, pritom dobromyseľný, nezatracujúci postoj k spoločenskej skutočnosti aktuálnych dní so všetkými jej konzekventno-nekonzekventnými prejavmi životno-rutinérskeho myslenia a konania s klapkami na očiach a na ušiach, dobrovoľného podriaďovania sa zabehaným konvenčným schémam, ba i samovoľného štrikovania a nadštrikúvania takých konvencií. Postoj úsmevný, ale karikujúci, postoj nezhadzujúci, ale s trpkými liečivými pilulkami. Možno nám ním a v ňom autor s láskou núka v liečiteľskom zámere i blahočinné placebo, lebo veď nie každý neduh si vyžaduje práve drastickú kúru. Blažej Belák má veľký dar reči, veľké srdce, dosť veľké na to, aby sa jemu (isto) a nám (aspoň by mohla trošku byť) drahá reč celá doň vošla a prebývala v nádhernom teplúčku. Lenže tento niekedy tvrdohlavý a možno puristický obranca čistého jazyka zrazu v prítomnej zbierke ľahučko naskakuje na hojdacieho koníka hovorovosti a doslova nás na ňom húpe, kolíše, rozmaznáva. Schopnosť nájsť príbeh pre báseň a naopak báseň pre príbeh je ďalším darom muža s nevšednou optikou. Darom, ktorý si za roky aktívnej tvorby pestoval, cizeloval a vážil, súc si dobre vedomý jeho vzácnosti či ceny.

7,00 € Detail
Blízka budúcnosť
slovenský

Blízka budúcnosť

Anna Kiliánová - KK Bagala 2019, EAN: 9788089973392

Ak by sa k tejto knihe podávala hudba, bol by to určite Duke Ellington! Ak chcete vedieť ako sa môžu objaviť vrany v záchodovej mise, alebo prečo šľapal Gérard Depardieu kapustu vo vani, pustite si platňu na gramofóne a začnite čítať. Brilantne napísané poviedky plné absurdných situácii a neočakaných koncov Vás okamžite prenesú do surrealistického sveta. (Uršuľa Kovalyk, spisovateľka) O AUTORKE Anna Kiliánová (1981) sa narodila v Brezne. V Bratislave vyštudovala fyziku. Niekoľko rokov žila vo francúzskom Lille, kde začala písať. Prvýkrát sa literárne predstavila ako finalistka súťaže Poviedka 2009 a niekoľko krátkych próz publikovala v literárnej prílohe denníka Pravda. Vyšla jej kniha poviedok Žena z cigaretového papiera a detská kniha Obed s drakom. Napísala scenár k jednej z poviedok filmu Intrigy. Žije v Bratislave, má dve deti. Živí sa matematikou a programovaním AI. V najnovšej knihe BÍZKA BUDÚCNOSŤ je deväť poviedok vychádzajúcich z absurdných životných situácií a skúseností. Knihu ilustrovala Andrea Rošková. UKÁŽKY Z KNIHY Deti to nesú horšie, ako som myslela. Často nariekajú. Nechcú ísť do školy, potom zase späť domov. Úplne sa prestali hrať na prednom dvorčeku, len sa meravo pozerajú do jedla alebo z okna na stromy. Na Vianoce som im nakúpila nezmyselné množstvo darčekov. Zobrala som si pôžičku, minula tisíce libier. Len pre veci, ktoré sa im páčia, ale nepotrebujú ich. Raz sa s nimi pohrajú a odložia do skrine. Vždy keď padnú prízemné mrazy, chodia sa pozerať, ako manžel s tvárou zaborenou do trávnika kŕčovito kmitá nohami. Kupujem im ďalšie nezmysly. V dome sa hromadia skrine. Skrine a veci všade okolo nás. Prestávam vidieť východisko. Pevný bod, okolo ktorého by sa dal vybudovať skutočný domov, rodina. O to ťažšie sa udržiava spoločný život. Deti, obed! Často nevedia, za ktorou skriňou je zvyšok jedálne. Nedokážem do nášho úbohého života vniesť trochu svetla. Vyzerá ako nekonečné bludisko plné nepotrebných vecí, bez svetla na konci chodby. Mám z toho v hlave zmätok. V piatok sa stratil Japp, ale už v utorok sme zistili, že sa zabýval za skriňou na záchode, aby si zabezpečil prísun vody. Šikovný chlapec. (str. 49) Bolo to dávno. Zbalil ma na Francúzskej riviére. Kde inde. Mala som na sebe úpletové plavky od mojej sestry. Ale iba raz. Vychádzala som z vody. Natiahli sa až po kolená. Pohľady sa znechutene odvrátili bokom. Mladé žabky sa dusili od smiechu. Hanbila som sa, ramienka mi ledva zakrývali prsia. A on mi pomohol. Zachoval sa ako džentlmen, ako správny chlap. Daroval mi župan. Osvojila som si ho. Uviazala som sa mu na nohu. Expandovala mu do života. Prvú kyticu ruží, ktorú mi daroval, som zožrala. Len tak zo srandy. Veľmi sa mu to páčilo. Vraj Francúzky nemajú zmysel pre humor. (str. 71)

10,00 € Detail
Keefman
Novinka slovenský

Keefman

Jan Arends - Vydavateľstvo Európa 2019, EAN: 9788089666928

7,64 € Detail
Přicházejí vlci
Novinka český

Přicházejí vlci

Jiří Beneš, Karolína Wellartová - Nakladatelství Élysion 2020, EAN: 9788087757185

Přicházejí vlci - ilustrovaná kronika návratu vlků do České republiky. Nádherné ilustrace Karolíny Wellartové jejíž ilustrace vlků byly doposud známé především na severoamerickém kontinentu, doplňuje text Jiřího Beneše, který se se věnuje fenoménu návratu vlků do našich lesů prostřednictvím řady aktivit. Psal se rok 2014. Ta zpráva působila jako blesk z čistého nebe. Hodinu jízdu z Prahy se usadili vlci. Co teď? Naplní se pohádky a legendy? Začnou se v lesích ztrácet malé děti? Karolína s Jiřím se rozhodli spojit své znalosti a dovednosti a přetavit je do jejich první knížky. Do knížky o vlcích vracejících se po mnoha desítkách do českých lesů.

23,00 € Detail
Betónový hrad
slovenský

Betónový hrad

Nika Hoffner - Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT 2019, EAN: 9788056907290

Na odľahlom mieste v lesoch má prebehnúť obchod medzi mafiánskymi skupinami. Dvaja vyšetrovatelia sa tej osudnej noci vyberú k miestu stretnutia v snahe vypátrať mysteriózneho zločineckého bosa. Kontroverzná akcia sa skončí katastrofou. Len jednému z policajtov sa podarí vyviaznuť. Nováčik na oddelení Mendel v priebehu tejto noci prichádza o svoj dovtedajší život, stáva sa rukojemníkom trojice svojských zločincov. Každý deň môže byť jeho posledným. Mendel začína prehodnocovať okolnosti, ktoré ho do tej situácie dostali. No nielen zločinci majú svoje temné tajomstvá a žiaden zo zúčastnených sa nevyhne otázke, či prostredie človeka mení alebo len postupne odkrýva jeho prapodstatu.

13,00 € Detail
Múza psaní a hrůza spaní
Novinka český

Múza psaní a hrůza spaní

Miroslav Michálek - Kant 2020, EAN: 9788074373305

Mirek Michálek se ve své humorbidní sbírce fejetonů a glos zabývá základními problémy moderní společnosti, jako jsou například nespavost, Moravské národní obrození, pochopení díla Roberta Musila nebo tajemství černých děr a veřejných záchodků. Třináct filozofujících i absurdních textů zakončených netradičními rýmy s prvky nonsensové poezie doplňují kresby akademického malíře, erotického kreslíře a tvůrce objektů Ivana Komárka. Kniha je určena milovníkům češtiny a literatury, vyznavačům humoru a nepřátelům moru.

8,00 € Detail
Život plný dobrodružství
český

Život plný dobrodružství

Leoš Šimánek - Action-Press 2019, EAN: 9788090419193

Leoš Šimánek dělá neobvyklé věci, které s sebou přinášejí i neobvyklá dobrodružství! Po sedmidílné řadě autobiografických cestopisů se rozhodl pokračovat stylem interview a sepsat svoji kompletní autobiografii. Tentokráte se Leoš s manželkou Lenkou nesetkal jako předtím jen s mladším bratrem a švagrovou na chalupě v Orlických horách. Pozval i svého staršího bratra s manželkou a sestru s chotěm na chalupu do Rtyně v Podkrkonoší, kterou jako zavedený penzion převzali po Lenčiných rodičích. Bylo dohodnuto, že pobudou tak dlouho, dokud jim Leoš nevylíčí své zážitky jak z dětství a mládí, tak i z následných cest a expedic po celém světě, které zprvu podnikal sám a později s celou rodinou. Když se po čtyřech dnech strávených na chalupě sourozenci loučili, přišel za Leošem jeho starší bratr a řekl: Podivuhodné je, že jsi přežil všechno to, co jsi zažil! Z vyprávění se sourozenci Leoš Šimánek vybral pro tuto knihu své nejzajímavější zážitky, které jsou dokumentovány množstvím barevných fotografií.

18,00 € Detail
Fialoví ďábli
Novinka český

Fialoví ďábli

Jiroušek Martin - Protimluv 2020, EAN: 9788087485835

Vydejte se po stopách organizovaného zločinu s tlupou Fialových ďáblů. Záhy zjistíte, že se ponoříte do špinavé stoky lidských vášní a nefalšované hrůzy. Můžete očekávat beznadějný útěk hluboko za hranicemi lidských sil, zastihne vás živelná katastrof měnící bohabojné občany na krvelačné bestie. A co teprve, když se parta hrdlořezů překvapivě sama ocitne ve smrtelném ohrožení? Cestu jí totiž zkríží ješte zlověstnější neznámá síla. Nenechte si ujít netradičně zpracovaný motiv zaživa pohřbeného, potkejte zákeřně svůdného upíra, lidské zrůdy a ohavné příšery, před kterými zbledne závistí i slavný Sloní muž. Z podzemí se budou ozývat přízraky huhlajících horníku a na sále zazáří v bělostných pláštích šílení vědci operující ženské žlázy k výrobě elixíru mládí. Čeká vás přiměřená porce černé magie, astrální démoni, krvavé rituály Jednoduše příběhy budící úžas i děs zároveň. Červenou nitku uprostřed nachové mlhy šílenství vytvoří předválečný ostravský folklór. Všem příběhům a místům zůstává výjimečný kontext, společensko-sociální ukotvení 20.30. let, místy až překvapivě nadčasové.

9,95 € Detail
Čáslavská
Novinka český

Čáslavská

Jan Novák; Jaromír 99 - ARGO 2020, EAN: 9788025733424

První komiksové zpracování příběhu výjimečné ženy Věry Čáslavské zavede čtenáře do hlavního města Mexika i do léčebny v Bohnicích, na mistrovství světa i do vyšetřoven Státní bezpečnosti. Tragédií Věry Čáslavské bylo, že milovala výjimečné muže: svého prvního trenéra Vladimíra Proroka i armádního důstojníka Josefa Odložila, který byl sám držitelem stříbrné medaile z Tokia. První však byl ženatý a druhý se nikdy nevyrovnal se závratnou kariérou své ženy. Po sovětské invazi v roce 1968 odmítla Věra Čáslavská odvolat podpis pod provoláním „2000 slov“ a jako držitelka sedmi zlatých olympijských medailí raději šla uklízet činžáky. Tím ale příběh jejího života ani zdaleka neskončil. Vychází ve spolupraci s Olympijským vyborem.

21,00 € Detail
Tak už ma zbite, súdruh učiteľ!
slovenský

Tak už ma zbite, súdruh učiteľ!

Petras Peter - Tlačiareň Kežmarok G+G 2019, EAN: 9788089701490

Spomienky Petra Petrasa na svoje žiacke, študentské časy. Zážitky zo základnej vojenskej služby, pridruženej výroby i učiteľské časy. Všetko, čo formovalo život známeho tatranského chatára.

13,00 € Detail
Dřímající peklo
český

Dřímající peklo

Sarah Thomasová - Pražský kulinářský institut 2019, EAN: 9788087737514

Autorka literatury faktu (Záhady českých proroctví, 2014) Sarah Thomasová navazuje na svoji knihu Zloději kostí (2018) a opět nás vtahuje do příběhu plného napětí, v němž nesprávná slova mohou znamenat smrt. Kostaričanka Laura cestuje do Prahy, aby rozluštila záhadu pradávných kontaktů mezi kontinenty, o nichž svědčí řada památek, jež má každý přímo před očima (ať již reliéfy na Staroměstské radnici nebo sochy na náměstí Pražského hradu). Nebezpečné pátrání po tajemném poselství (které je nakonec úplně jiné, než se původně zdálo) je možné jen díky Lauřiným hlubokým znalostem historických souvislostí (zde autorka čerpá ze svých vědomostí a ze svého dřívějšího díla), takže se ukazují málo známé aspekty našich i světových dějin. Poselství však je určeno jen nemnohým a ti nepovolaní musí být umlčeni. Rozluštění nejstarší záhady naši civilizace vyžaduje propletení poznatků moderní vědy s legendami, ale otázek spíše přibývá. Jsou na Staroměstské radnici reliéfy amerických rostlin vytesané před objevením Ameriky? Je na chrámu svatého Víta opravdu reliéf dinosaura? Sledují pražské kostely skutečně stejnou linii jako egyptské a mexické pyramidy a jako ilustrace Voynichova rukopisu, nejtajemnější knihy světa? Trojici studentů pátrání po chybějících stranách záhadné knihy zavede z Prahy přes žateckou synagogu nakonec více než tisíc kilometrů daleko do pravého, i když zatím dřímajícího, pekla. Dávno zapomenutou hrozbu ohrožující náš svět sice prozrazují náznaky ve starých knihách i na starých stavbách, ale jde o pečlivě střežené tajemství. Kdokoli je může ohrozit, musí, snad pro blaho lidstva, zemřít. Co zlodějům chybějících stran přinese setkání se zloději kostí? Musí odhalit pravdu dřív, než budou sami odhaleni.

16,00 € Detail
Eklektik Bastard
slovenský

Eklektik Bastard

Ivana Gibová - Vlna 2019, EAN: 9788089550647

Štvrtá kniha Ivany Gibovej je poviedkový komix, v ktorom sa text prelína s obrazmi, postavy prestupujú z jedného príbehu do druhého. Sarkasticky ladené príbehy vychádzajú zo života súčasnej tridsať plus generácie narodenej v osemdesiatych rokoch, ktorá má internetovú dospelosť, ale nemala internetové detstvo. Eklektik Bastard s odstupom a cynickým humorom rozpráva o jej frustráciách, sebarealizácii, nadváhe, starnutí, práci v korporáciách a single živote po tridsiatke.

11,00 € Detail
Pomsta je sladká, a. s.
slovenský

Pomsta je sladká, a. s.

Jonas Jonasson - IKAR 2020, EAN: 9788055175584

Ako reaguje človek, ktorému skočíme na otlak? Možno v hneve vykladá smetiaky na miesta, kde vám dokonale prekážajú, správa sa drzo a nepriateľsky, možno vám doškrabe auto, nahucká psa na vaše sliepky... Prieky, zvady a schválnosti sa takmer v rovnakej podobe vyskytujú na celom svete. A presne to sa dá speňažiť! Dôkazom toho je originálny podnikateľský nápad – vznik akciovej spoločnosti Pomsta je sladká. Začalo sa to úžasne! Už niekoľko dní po prvej vlne reklamnej kampane prišli riaditeľovi firmy Hugovi Hamlinovi desiatky objednávok. Väčšine išlo o číre šialenstvo: traja záujemcovia sa chceli navždy zbaviť svokry, jeden žiadal o pomoc pri dobytí Albánska, ďalší sa túžil pomstiť vlastným démonom. Jedného dňa Huga navštívila svojrázna dvojica klientov a jeho život sa od základu zmenil, keď zistil, že všetci traja majú spoločného nepriateľa. Typické jonassonovské bizarné postavičky, absurdné situácie a všadeprítomný humor robia z piatej autorovej knihy opäť skvelé čítanie. Jonas Jonasson ňou oslávil desiate výročie svojho pôsobenia na literárnej scéne. Štyri predchádzajúce romány sa v náklade 16 miliónov výtlačkov predali v 46 krajinách sveta. Ukážka z textu Jenny roztržito civela von kaviarenským oknom. „Pomsta je sladká,“ povedala odrazu. Kevin odvetil, že aj on o nej sníva. A koho má Jenny na mysli? Victora Alderheima, alebo celú sprostredkovateľňu práce? „Ani jedno, ani druhé. Ale tam v tom výklade je nápis Pomsta je sladká, a. s.“ Kevin sa pozrel naznačeným smerom. „Čo to má byť? Znie to, akoby pomstu predávali v konzerve.“ „To by bolo skvelé,“ prikývla Jenny. „Podľa teba by na Victora stačili štyri? Po dve od každého z nás?“ Keby bol život taký jednoduchý! No aj keby čírou náhodou na druhej strane cesty predávali balenú pomstu, pravdepodobne by za ňu žiadali peniaze. „Nijaká firma predsa nerobí zadarmo,“ ozval sa Kevin. „Koľko pomsty by nám podľa teba predali za dvesto korún?“ „Mínus sto, tie sme práve minuli na kávu,“ opravila ho Jenny. „To sa vopred nikdy nedá vedieť. Prezleč sa, ideme tam.“

12,67 € Detail
53 pokusov, ako byť lepší
slovenský

53 pokusov, ako byť lepší

Jakub Ptačin - Premedia 2019, EAN: 9788081598586

53 krátkych esejí o tom, ako byť optimista, ako sa dožiť 120 rokov, ako hovoriť nie, ako prezentovať, ako byť štedrý a aj o tom, ako byť niekedy horší. Dal som si záväzok, že počas jedného roka napíšem každý týždeň jednu esej, ktorú pošlem ako newsletter ďalej. Každý týždeň jedna téma na 500 slov a tip na knihu pre tých, ktorí sa téme chcú venovať viac do hĺbky. Žiadna grafika, len čistý text. Iba podstata. Ich obľúbenosť a reakcie odberateľov ma priviedli k myšlienke vydať ich ako knihu. 53 esejí na každý týždeň v roku. Všetko, čo už viete, ale potrebujete počuť znova. 

12,00 € Detail
Spievam
slovenský

Spievam

Tomáš Straka - FACE - Fórum alternatívnej kultúry a vzdelávania 2019, EAN: 9788089763566

Kniha básní a slamov Spievam je knihou zrodenou z tohto a do tohto zvíchreného, neistého času. Tomáš Straka v nej prehovára priam prorocky, ako hlas volajúceho na púšti, burcujúci a prelamujúci tvrdé krovky ľudskej ľahostajnosti a otupenia. Takáto je báseň Ján a Martina, ktorá zaznela na protestoch Za slušné Slovensko a pri odhalení pamätníka moderným mučeníkom tejto doby. Básnická reč knihy je provokatívna, drásavá, nepočúva sa ľahko, jej melódia bola totiž ukutá na horúcich pódiách slam poetry. Škola živého poslucháča básnika naučila priniesť kožu na trh a nepredať ju lacno, naučila ho hovoriť, čo povedať treba, a to aj vtedy, keď si za úprimnosť odnášal nevraživosť a nepochopenie. Básnická kniha Spievam je angažovanou literatúrou v najlepšom význame slova, znie dobre na námestí, bráni slobodu a pripomína jej cenu. Jej autor ako beatnický rebel demaskuje duchovnú vyprázdnenosť elít a napriek anarchickému eklekticizmu je nesmierne presný a dôsledný pri obrane práva tvoriť, žiť a milovať. Hovorí ako ten, ktorý sem neprišiel na to, aby ho ľudia mali radi, ale aby im povedal pravdu. Ján Gavura

10,00 € Detail
Igor
Novinka slovenský

Igor

Peter Adamecký - Artis Omnis 2019, EAN: 9788082010810

Ako sa z Igora, obyčajného človeka, stal mocný a múdry panovník? Vďaka čomu si získal srdcia ľudu v malej krajine, kde pridlho vládli neľútostní a bezcitní vládcovia? Akých poradcov si vybral po svojom boku a ktorého z nich má najradšej? To všetko sa dočítate v neuveriteľných príbehoch chrabrého vládcu, ktorého sprevádzajú chýry o jeho sile, ľstivosti a bystroumnosti. Dozviete sa tiež, ako to bolo s Mišelovou vilou, ako sa zrodili múdrosráči a či je ťažké stať sa učeným magistrom. Chcete vedieť, kedy Boris prvýkrát čítal Kámasútru? Prečo musel byť generál Dutohlav degradovaný? Ako pracuje Igorova výzvedná služba? Azda odhalíte aj ďalšie tajomstvá a záhady, o ktorých si medzi veľkou riekou na juhu a strmými štítmi na severe všetci šepkajú. A možno sa popritom aj dobre zabavíte. O autorovi Peter Adamecký žije v Bratislave. Absolvent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v minulosti pracoval v štátnej správe a bezpečnostných zložkách. Dnes pôsobí ako bezpečnostný konzultant. Je autorom úspešných politických trilerov zo slovenského prostredia Piešťanská spojka I. – II. a Vyznávač, spolupracoval aj na knihe Kapitán.   Ukážka: Za dávnych čias, medzi veľkou riekou na juhu a strmými štítmi na severe, v malej krajine, kde dlho vládli neľútostní a bezcitní vládcovia, v krajine, ktorá trpela nájazdmi lúpežných žoldnierov, vôľa ľudu napokon vyniesla na piedestál nového vládcu. Bol to Igor, obyčajný človek, a pritom mocný a múdry bojovník, ošľahaný vetrom mnohých rebélii a pouličných bitiek. Sila, ľstivosť, bystroumnosť a učenosť boli jeho druhými menami. A v celej krajine začalo svitať na lepšie časy...

13,00 € Detail
Ako nakŕmiť diktátora
slovenský

Ako nakŕmiť diktátora

Witold Szabłowski - Absynt 2019, EAN: 9788082032157

Nahliadnite pod pokrievku hrnca, v ktorom sa varia svetové dejiny! V jedinečnej reportáži, ktorá je zároveň tak trochu aj kuchárskou knihou. Že je takéto spojenie nemožné? Nie pre Witolda Szabłowského! Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok. A možno niečo podobné platí aj o dejinách. Všetci predsa jeme. Niekoľkokrát denne. Bežní ľudia. Prezidenti. Aj diktátori. Núka sa teda otázka, čo raňajkoval Fidel Castro, keď priviedol svet na pokraj jadrovej vojny? Čo si dal na obed Pol Pot, keď dva milióny Kambodžanov zomierali od hladu? A na čom si pochutnával Saddám Husajn, keď vydal rozkaz otráviť plynom desaťtisíce Kurdov? Ovplyvnili kuchári diktátorov svojim kuchárskym umením chod dejín? A mali všetci radi najmä krvavé bifteky? Ani v okamihoch, keď sa rozhoduje o osude sveta, o vojne či o mieri, nesmú byť žalúdky prázdne. Uvedomil si to aj poľský reportér Witold Szabłowski, ktorý vyhľadal kuchárov najväčších diktátorov 20. storočia, aby sa prostredníctvom ich príbehov pozrel na moderné dejiny z celkom nového uhla. Irak Saddáma Husajna, Kuba Fidela Castra, Albánsko Envera Hodžu, Uganda Idiho Amina či Pol Potova Kambodža. Čo meno, to iná diktatúra, čo krajina, to iná zaujímavá kuchyňa. Witold Szabłowski nám ponúka osudy piatich diktatúr, ale zároveň aj jedinečné osobné príbehy kuchárov, ktorí sa dostali celkom blízko tým najhrôzostrašnejším vládcom sveta priamo do ich kuchýň. Výnimočná kniha Witolda Szabłowského Ako nakŕmiť diktátora vychádza v preklade Karola Chmela.

14,00 € Detail