Říká se, že strach je špatný rádce, ale co když je to přesně naopak?
Predstavte si, že vaša pamäť by sa scvrkla na výsek minulosti dlhý jeden mesiac. Nezasiahlo by to základné funkcie vašich rečových, kognitívnych a emočných centier, ale prišli by ste o všetky hlbšie vzťahové väzby a všetky komplexné city a myšlienky, ktoré sa formujú postupným vrstvením životných skúseností v čase.
Zámerom je ešte viac rozvinúť makrotému fungovania jazyka a komunikácie v premenlivých sociokultúrnych podmienkach so zreteľom na individuálny aj kolektívny subjekt. V tejto premenlivosti je ustálený vývinový proces, ktorého obsahom je demokratizácia spoločnosti v spätosti s jej liberalizáciou.
Kultová postava nemeckého idealizmu, „najnemeckejší zo všetkých Nemcov“, „obľúbenec bohov“, ktorého tvorba vzchádza „z nezemského ohňa“, básnik a mysliteľ Friedrich Hölderlin, je autorom jediného prozaického diela, románu Hyperion.
Neúnavná snaha o vysoké sebehodnocení se stala v podstatě jakýmsi náboženstvím. Naše extrémně soutěživá společnost nám říká, že musíme být neustále nadprůměrní, abychom měli sami ze sebe dobrý pocit. Vždycky ale bude někdo atraktivnější, úspěšnější nebo inteligentnější než my.
Jak sám autor říká, kniha s tématem vlivu naší kultury na zdraví ho „volala“ mnoho let. Dlouho na ni ale nenacházel ani odvahu, ani dostatek sil. Až přišla pandemie covidu a s ní dostatek volného prostoru.
Belgický filosof Mark Coeckelbergh nabízí přístupný přehled etických výzev spojených s umělou inteligencí. Doporučuje nahlédnout za katastrofické scénáře, oblíbené v Hollywoodu, k reálným problémům.
Václav Tille (1867–1937), profesor srovnávacích dějin literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a významný představitel meziválečné kultury, si během svého života vedl osobní deníky, které dodnes představují pozoruhodný a cenný historický pramen. Dvousvazková edice zpřístupňuje deníky z posledních deseti let autorova života (1927–1937).
Predkladaná publikácia predstavuje prvé systematické a komplexné spracovanie danej témy v slovenských podmienkach. Monografia ponúka prehľad základných typov manželského majetkového režimu, ktoré sa objavujú v najstarších civilných kódexoch v Európe.
Autori publikácie prinášajú v tejto jedinečnej monografii dôkladný pohľad na problematiku drogových trestných činov z teoretického, ako aj praktického pohľadu a tiež z hľadiska vnútroštátnej, ako aj medzinárodnej právnej úpravy. Kniha neopomína ani prínos v podobe úvah de lege ferenda a je obohatená o vybrané aktuálne súdne rozhodnutia.
Teoretické základy etickej výchovy Cieľom tohto učebného textu a jeho nadväzných častí je predstaviť študentom učiteľstva etickej výchovy, ale tiež učiteľom v teréne či riadiacim pracovníkom v školách teoretické základy a súvisiace praktické analýzy v predmete etická výchova.
Alexandr Mitrofanov patří k nejvýraznějším osobnostem české žurnalistiky posledních třiceti let. Jeho životní příběh a rozkročení mezi dva světy mu poskytuje jedinečný vhled jak do ruské, tak i do české duše. Orientuje se v domácí politice a jejích zákoutích, labyrintech a přesmyčkách.
Studie čtenáři zprostředkovává málo známý institut podpůrné a soukromé žaloby a zamýšlí se nad problémem jeho případného zavedení v České republice. Nejprve rozebírá jeho historii v českých zemích a v evropských státech, v jejichž právních řádech je institut soukromé žaloby zaveden.
Cieľom publikácie Pracovné právo pre školy a školské zariadenia je podať čitateľovi výklad problematiky týkajúcej sa uplatňovania pracovnoprávnych vzťahov v školách a školských zariadeniach. Publikácia venuje priestor všetkým zamestnancom v školách a školských zariadeniach, nielen pedagogickým a odborným zamestnancom.
Monografia sa zaoberá vybranými zásadami trestného konania v kontexte spravodlivého trestného procesu, ktorý je ústredným motívom celej publikácie. Autori sa snažili o výber tých zásad, ktoré majú na realizáciu spravodlivosti v trestnom procese podstatný vplyv, a sú preto pre čitateľa najzaujímavejšie.
Patrón študentov a mládeže. Hoci sa Alojz Gonzága narodil do vznešenej talianskej rodiny, nezanechal po sebe slávu vladára, vojenského vodcu či umelca, ale čosi oveľa hodnotnejšie – príklad svojej vrúcnej lásky k Bohu, ku ktorému prilipol už od útleho detstva.
Každý okamžik v našem životě nastane pouze jednou, a pokud ho necháme vyklouznout, ztratíme ho navždy – o to jde v myšlence zachycené japonskou frází Ichigo Ichie. Jak zdokonalit tuto schopnost se dozvíme v jednoduchém manuálu, praktickém a zároveň poetickém, abychom se naučili, jak udělat každou chvíli vzácnou a naučili se tajemství japonského „carpe diem”.