Rozšírený kolektív renomovaných autorov pod vedením prof. Patakyovej prináša v poradí prvý veľký komentár k Obchodnému zákonníku, ktorý reaguje na najnovšie legislatívne zmeny v oblasti obchodného práva, vrátane novely č. 111/2022 Z. z. Čitateľom tak ponúka ucelený a komplexný výklad jednotlivých ustanovení tohto predpisu.
To nevymyslíš! Skutočné príbehy klientov počas terapií, ktoré svojou autenticitou obohatia každého čitateľa. Úsmevné i poučné príbehy z reálneho života na odľahčenie dňa od každodenných starostí... Nechajte sa nimi uniesť...
Autor pečuje o psychicky strádající a těžce nemocné, jimž se nemoc po úspěšné klasické léčbě vrátila, takže ztrácejí víru v uzdravení. Jeho klienti, především středního věku, bývají dlouhodobě stresování např. v partnerství, ve svých profesích nebo selháním při vylepšování světa, bližních i nejbližších.
Další svazek publikační řady Stálé konference českých a rakouských historiků ke společnému kulturnímu dědictví přibližuje na vybraných tématech, jak se Češi a Rakušané vyrovnávali s převratným vývojem posledních desetiletí. I když ještě v 80.
Opýtali ste sa niekedy samých seba: Prečo som to urobil? Alebo: Prečo jednoducho nedokážem ovládnuť svoje správanie? Možno ste sa zamysleli nad niekým iným: Čo to je s ním? Prečo je taký?
Na základe množstva archívnych dokumentov, autentických výpovední a spomienok pamätníkov autori spracovali osud novinára a spisovateľa Romana Kaliského na pozadí turbulentných udalostí minulého storočia. Roman Kaliský dlhé roky pracoval v novinách, vo filme, v televízii, odkiaľ ho začiatkom normalizácie vyhodili a dvadsať rokov bol robotníkom.
Publikácia predstavuje šiesty diel série, ktorej ambíciou je postupne spracovať kaštiele a kúrie na celom území Slovenska. V každej knihe nájde čitateľ nielen pamiatky zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, ale aj tie, ktoré do neho neboli zaradené. Predchádzajúce diely sa zaoberali Liptovskou, Oravskou, Spišskou, Turčianskou a Zvolenskou stolicou.
Zborník Oslobodenie Slovenska a koniec Druhej svetovej vojny predstavuje najnovšie štúdie 23 slovenských a zahraničných historikov k téme rokov 1944-1945. Autori obsiahli široké spektrum pohľadov na dejinné udalosti tohto turbulentného obdobia, od veľkých bitiek po osudy jedného človeka v danom období.
Slovenské národné povstanie nepotrebuje obhajobu. Ide nesporne o najvýznamnejšiu historickú udalosť slovenských dejín, ktorá sa v historickom kontexte dávno obhájila sama. Ani náhodou to nie je čierny deň slovenskej histórie.
Kolektívne dielo 15 slovenských, českých a poľských historikov prináša erudovaný pohľad na významné problémy, udalosti a procesy formujúce vojenský, politický a hospodársko-spoločenský vývoj v druhom vojnovom roku 1940.
Kde strávime v priemere viac ako rok života?
Mesto Liptovský Hrádok má bohaté dejiny spojené nielen s históriou hradu a jeho panstva. Hrádok bol od roku 1731 komorským mestečkom a sídlom komorského prefekta. Úrad sa venoval rozvoju obchodu so soľou, drevárstvu, piliarstvu a aj baníctvu a hutníctvu. V mestečku žili viaceré významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o jeho rozvoj.
Je to piaty diel monografických publikácií s tematikou ľudovej kultúry regiónu Liptov. Je venovaná problematike ľudového staviteľstva a architektúry. Okrem charakteristiky drevených stavieb sa venuje aj murovaným domom, ktoré sú jedinečným dokumentom majstrovstva liptovských murárov. V knihe je prezentovaný aj spôsob bývania a života veľkých rodín v minulosti.
Kniha podáva obraz tradičného rodinného života v Liptove v období na prelome 19. a 20. storočia. spojeného s najvýznamnejšími udalosťami v života človeka - narodením, svadbou a smrťou. Okrem opisov týchto rodinných obyčajov je v monografii opísané kalendárne zvykoslovie počas celého ročného cyklu -od jari až do konca zimy.
To čo sa v súčasnosti nazýva ľudovým umením, bolo v minulosti súčasťou každodenného života človeka. Ľudový výrobca pracoval s praktickým cieľom a jeho výrobky charakterizoval dokonalý súlad materiálu a techniky, funkcie a výzdoby. Každá vec ktorú zhotovil, musela byť taká, aby slúžila a aj ukázala, spájala sa v nej krása materiálu, výzdoby a účelnosti.
Kniha o nestorovi slovenskej pediatrie - historické súvislosti 1 Brdlíkova škola detského lekárstva Starostlivosť o deti pred rokom 1918 Prvá detská nemocnica v Bratislave Brdlíkova misia dobrej vôle Žiaci profesora Brdlíka Prof. MUDr. Jozef Švejcar Ďalší žiaci prof.
Pastierska kultúra a tradičné formy chovu oviec v minulosti významne ovplyvnili pôvodnú roľnícku kultúru Liptova. Kniha prináša pútavé rozprávanie o salašnom hospodárení a pasení oviec na vysokohorských a hôľnych pasienkoch. Pri čitateľov budú zaujímavé skutočné príbehy bačov a valachov, ich osobné spomienky a zážitky.
Reprezentačná monografia ovčiarstva na Slovensku za obdobie viac ako storočie, od poslednej tretiny 19. storočia až do začiatku 21.storočia. Hlavná pozornosť je venovaná profesionálnym ovčiarom - bačom a valachom.
Svetové alebo všeobecné dejiny štátu a práva sú v procese právnického vzdelávania jedným z propedeutických, t. j. do štúdia práva uvádzajúcich kurzov. Popritom ide aj o vedeckú disciplínu, spočívajúcu na (prípadne porovnávacom) výskume dejín štátu a práva vybraných, resp. významných európskych, ale aj mimoeurópskych krajín.
Fakulta sociálních věd UK ustavila v roce 1995 Cenu Josefa Vavrouška, Lidské hodnoty a problémy rozvoje civilizace. O cenu se do roku 2021 ucházelo 407 autorů studentských prací. Publikace přináší nejen dokumentaci prací a jejich ocenění, ale také zamyšlení nad vědními disciplínami, do jejichž rámce náležejí.