Objavte knihy, ktoré zmenili chod dejín. Kniha má výnimočné postavenie ako symbol ľudskej kultúry a civilizácie. Je nosičom, ktorý umožňuje podávať príbehy, šíriť vedomosti, skúmať povahu nášho výnimočného druhu a predstavovať si, čo sa nachádza za hranicami nášho známeho sveta.
Britský historik, novinár a profesor na Oxfordskej univerzite Timothy Garton Ash „žije Európou“ už viac než päťdesiat rokov. V knihe Domoviny sa vydáva na cestu povojnovým kontinentom v čase a priestore.
Po knihe NIKDY VIAC: PRÍBEH VYPÁLENÝCH OBCÍ je to ďalšia kniha autora Marcela Maniaka, ktorá prináša doteraz nespracované alebo málo opísané udalosti Slovenského národného povstania. Podrobne sa venuje bojom povstaleckej armády a partizánov na jeseň 1944 nielen pri Telgárte, ale na celom obrannom úseku "Plesnivec" 2. taktickej skupiny 1. čs. armády na Slovensku.
V to septembrové ráno bolo slnečno s krásnou modrou oblohou. Vzácni hostia mali pocit, že kráľovská svadba princa Reniera de Bourbon-Siciles a grófky Karolíny Zamoyskej sa koná na Azúrovom pobreží a nie vo Vyšných Ružbachoch.
Publikace přibližuje čtivou formou dějiny bankovnictví u nás, včetně mnoha detailních údajů i nejrůznějších zajímavostí. Vypráví např. o založení první banky na našem území, o vzniku první zastavárny v Praze, tzv.
The Empire Style Gown is the first publication from the new series entitled Zamerané na predmet (Focused on Object) which strives to present the role of the museum by focusing on specific activities which the staff carries out when researching and preserving items of our cultural heritage. This book presents the oldest dress from the collections of the SNM – Museum of History.
Druhá publikácia z edície Zamerané na predmet ponúka príbeh Zlatej hviezdy hrdinu ČSSR, najvyššieho štátneho vyznamenania komunistického Československa, ktoré bolo zavedené v roku 1955. Úvod knihy zachytáva stručnú históriu vyznamenaní všeobecne.
Kniha je ojedinělou publikací, ve které jsou shromážděny desítky výpovědí přímých účastníků druhé světové války. Očití svědkové, ať už bojovníci, či civilisté, vzpomínají na to, co zažili na vlastní kůži. Jejich svědectví pokrývají veškerá bojiště druhé světové války, od jejích počátků až do konce.
Throughout the Second World War, the Czechoslovak Government-in-Exile broadcast over the BBC from London, hoping to reach out to their former compatriots living in a divided and occupied Europe.
Kniha věnovaná 1050. výročí založení pražského biskupství je dílem domácích i zahraničních specialistů. První blok studií zasazuje téma první české diecéze do středoevropských souvislostí karolínské a otonské říše, souvisejících církevních institucí a christianizačních procesů v jejich jednotlivých částech, např. u Polabských Slovanů.
Publikace Zrozeni z osvícenských reforem. Toleranční kazatelé z Uher v procesu formování české společnosti (1781–1870) představuje socioprofesní skupinu protestantských pastorů augsburského a helvetského vyznání, nově „zrozenou“ v Čechách a na Moravě v důsledku tolerančního patentu císaře Josefa II.
Na rozbahněných polích u cesty, na zrezlé vlečné lodi na Dunaji nebo v polorozpadlých továrních budovách živořily na konci třicátých let skupiny židovských uprchlíků vyhnaných ze svých domovů. Tito lidé uvázli v „zemi nikoho“, na území mezi státními hranicemi.
Témou najnovšej knihy autora sú vypálené obce a osady na Slovensku počas SNP. Prvá kapitola knihy obsahuje informácie o vypálených obciach, ktoré sú zaradené v oficiálnom zozname vypálených obcí na Slovensku počas SNP. Tento zoznam vypracovalo Múzeum SNP v Banskej Bystrici a je v ňom zapísaných 110 obcí. Zoznam vypálených obcí, ale nie je stále úplný.