0

Knihy

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky

História a súčasnosť

Autor: Juraj Hradský
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Matice slovenskej 2021
EAN: 9788081153150

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky nie je iba turistickou atrakciou a ozdobou Prezidentského paláca. Je zároveň symbolom, jedným z atribútov slovenskej štátnosti. Jej história siaha k počiatkom konštituovania prvej Česko-Slovenskej republiky, avšak korene osobných stráží treba hľadať v dávnej minulosti.

čítať viac

Pozreli ste si

Zatiaľ ste si u nás nepozreli iné produkty.

Dostupnosť:
Dodanie 1 až 7 dní

Dostupnosť v kníhkupectve:
Academia, Bratislava - nie Pergamen, Senec - nie

26,91 € Bežná cena 29,90 €
 

Viac o knihe

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky nie je iba turistickou atrakciou a ozdobou Prezidentského paláca. Je zároveň symbolom, jedným z atribútov slovenskej štátnosti. Jej história siaha k počiatkom konštituovania prvej Česko-Slovenskej republiky, avšak korene osobných stráží treba hľadať v dávnej minulosti. Knižné dielo autora, ktorý bol svojho času jedným z príslušníkov tejto elitnej jednotky, sprevádza čitateľa dejinami telesných stráží a ich pokračovateľov čestných stráží, ktoré dodnes neodmysliteľne patria k oficiálnej symbolike moderných štátov. Osobitne sa zameriava na dejiny osobných stráží v Uhorsku a na čestné stráže prezidentov ČSR a Slovenskej republiky. Prináša množstvo zaujímavých ilustrácií a informácií o kolorite týchto elitných jednotiek, ich výstroji a výzbroji, o aktivitách nad rámec samotného výkonu strážnej služby, o osobnostiach, ktoré utvárali ich dejiny.

Juraj Hradský, výtvarník, publicista, je autorom monografií o historických zbraniach: História chladných zbraní meč, kord, šabľa, paloš; Japonský meč mýty, legendy, história; Čaro chladných zbraní. Hlavnému mestu SR sa venujú jeho knihy: Napoleon a Bratislava; Bratislavskí majstri kati; Štefánka legenda na rohu; Rusovce, Karlburg, Oroszvár história; Jarovce, Villa Ban - história; Lamač, Blumenau história; Čunovo, Sarndorf, Dunacsún história; Dúbravka, Pozsonyhidegkút, Kaltenbrunn história; Kaviareň Štefánka v premenách času; Bitka pri Lamači. Okrem toho napísal: Šesť desaťročí Slovenskej filharmónie; Odsúdený č. 3359 Štefan Kiripolský; Zápisky z frontu. Podľa jeho výtvarných návrhov boli zhotovené zbrane pre Čestnú stráž prezidenta SR v historických uniformách.

VYDAVATEĽSTVO Vydavateľstvo Matice slovenskej
ROK VYDANIA 2021
ISBN 978-80-8115-315-0
JAZYK slovenský
POČET STRÁN 168
VÄZBA tvrdá
ROZMER 249 × 178 × 18 mm
HMOTNOSŤ 616 g

Ďalšie tituly od autora Juraj Hradský

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky

Juraj Hradský

26,91 € Vydavateľstvo Matice slovenskej 2021
Bitka pri Lamači

Bitka pri Lamači

Juraj Hradský

11,61 € Marenčin PT 2019
Dúbravka

Dúbravka

Juraj Hradský

11,61 € Marenčin PT 2018
Čunovo

Čunovo

Juraj Hradský

11,61 € Marenčin PT 2018
Lamač

Lamač

Juraj Hradský

11,61 € Marenčin PT 2016
Odsúdený č. 3359

Odsúdený č. 3359

Juraj Hradský

11,40 € SLOVART 2016