0

Knihy

Apokalypsy

Apokalypsy

Koniec sveta od byzantskej apokalyptickej literatúry ku krížovým výpravám (Preklady a štúdie vybraných textov)

Autor: Michal Havran
Vydavateľstvo: HADART Publishing 2022
EAN: 9788099941602

Apokalyptická a prorocká literatúra sa v stredoveku tešila v európskom teologickom prostredí mimoriadnej obľube. Otázky týkajúce sa prichádzajúcej katastrofy, ale aj následnej budúcnosti a najmä budúceho politického času, boli v centre stredovekého myslenia.

čítať viac

Pozreli ste si

Zatiaľ ste si u nás nepozreli iné produkty.

Dostupnosť:
Dodanie 1 až 7 dní

Dostupnosť v kníhkupectve:
Academia, Bratislava - nie Pergamen, Senec - nie

13,41 € Bežná cena 14,90 €
 

Viac o knihe

Apokalyptická a prorocká literatúra sa v stredoveku tešila v európskom teologickom prostredí mimoriadnej obľube. Otázky týkajúce sa prichádzajúcej katastrofy, ale aj následnej budúcnosti a najmä budúceho politického času, boli v centre stredovekého myslenia. Kniha Apokalypsy je prvým súvislejším prehľadom kľúčových textov apokalyptickej literatúry, ktorá formovala modernú politickú teológiu. Texty ako Sibyla Tiburtinská, Pseudo-Metodova apokalypsa či Danielove vízie, ktoré sme doteraz poznali len v gruzínskych, arménskych, syriackych, staroslovanských, gréckych a latinských verziách, sa konečne dočkali nie len slovenského prekladu, ale aj kritickej analýzy. Vďaka tejto analýze Michal Havran odkryl politické i náboženské motivácie ich autorov a ukázal, ako je apokalyptická literatúra úzko prepojená s politickou propagandou, túžbou získať kontrolu nad budúcnosťou a vybaviť panovníka či vládcu metafyzickým poslaním Mesiáša. Apokalyptické vízie a ich zneužívanie ako nástroja tematizovania dejín, spoločenskej mobilizácie a politickej propagandy, sú pritom aktuálne dodnes.

„Kniha pregnantne pomenúva nebezpečné zneužívanie náboženskej viery na politické ciele.“

Ondrej Prostredník, evanjelický teológ a vysokoškolský pedagóg

„Apokalypsa je šikovným nástrojom v rukách demagógov, ktorí chcú z prehreškov ľudstva obviniť židov, slobodomurárov, protestantov, jezuitov, transsexuálov a genderových teoretikov – nehodiacich sa škrtni a nových hodiacich sa pridaj.“

Martin C. Putna, český literárny historik a publicista

VYDAVATEĽSTVO HADART Publishing
ROK VYDANIA 2022
ISBN 978-80-99941-60-2
JAZYK slovenský
POČET STRÁN 196
VÄZBA tvrdá
ROZMER 210 × 130 mm
HMOTNOSŤ -

Ďalšie tituly od autora Michal Havran

Apokalypsy

Apokalypsy

Michal Havran

13,41 € HADART Publishing 2022