0

Knihy

Trianon - triumf a katastrofa

Trianon - triumf a katastrofa

Autor: Roman Holec
Vydavateľstvo: Marenčin PT 2020
EAN: 9788056905883

4. júna 1920 bola podpísaná Trianonská mierová zmluva, ktorá dala bodku za historickým Uhorskom. Zmluva priniesla strednej Európe protichodné očakávania a pocity. Na jednej strane radosť spojenú s veľkými nádejami, na druhej obavy, pocit krivdy a osudovej katastrofy. Trianon stále vyvoláva vášne a snahy po revízii.

čítať viac

Pozreli ste si

Zatiaľ ste si u nás nepozreli iné produkty.

Dostupnosť:
Nie je na sklade

Dostupnosť v kníhkupectve:
Academia, Bratislava - nie Pergamen, Senec - nie

 

Viac o knihe

4. júna 1920 bola podpísaná Trianonská mierová zmluva, ktorá dala bodku za historickým Uhorskom. Zmluva priniesla strednej Európe protichodné očakávania a pocity. Na jednej strane radosť spojenú s veľkými nádejami, na druhej obavy, pocit krivdy a osudovej katastrofy. Trianon stále vyvoláva vášne a snahy po revízii. Tie hovoria o historickej nespravodlivosti, o náprave krívd a spojení rozdeleného národa. Po sto rokoch v nových európskych kontextoch ide už len o politickú mobilizáciu a nezodpovedné účelové politické hry. Kniha mapuje cestu, ktorá priviedla Maďarov k tejto katastrofe a hodnotí ju zo slovenského pohľadu. Vnútorná politika pred vojnou, agresívne ciele Uhorska počas nej a definitívna porážka štátu viedli k jeho rozpadu a k turbulentným udalostiam roku 1919, keď si Slovensko komplikovane hľadalo cestu k novému štátu a nové nestabilné Maďarsko sa potácalo od ľavicového k pravicovému radikalizmu. V oboch prípadoch pôsobilo ako potenciálna vojenská hrozba, nositeľ aktívnej propagandy proti svojim susedom, rovnako sa však stávalo obeťou eskalovaných územných ašpirácií. Trianon sa javí ako zavŕšenie jednej historickej etapy, súčasne však otvára novú, spojenú s bojom za a proti jeho revízii. Obyčajní ľudia sa stávali nevinnými obeťami týchto historických procesov a mocensko-politických ašpirácií na oboch stranách hranice.

Prof. PhDr. Roman Holec, DrSc. (1959, Bratislava), zaoberá sa dejinami „dlhého“ 19. storočia, jeho špecializáciou sú hospodárske a sociálne dejiny, v súčasnosti najmä dejiny šľachty a environmentálna história. Je autorom 17 samostatných knižných titulov, spoluautorom vyše desiatich syntéz a takmer dvoch stoviek vedeckých štúdií publikovaných v 15 krajinách sveta. Študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave odbor slovenčina-dejepis. Pracuje na Historickom ústave SAV, je profesorom histórie na Katedre slovenských dejín Filozofickej fakulty UK.

VYDAVATEĽSTVO Marenčin PT
ROK VYDANIA 2020
ISBN 978-80-569-0588-3
JAZYK slovenský
POČET STRÁN 256
VÄZBA tvrdá
ROZMER 207 × 139 × 38 mm
HMOTNOSŤ 508 g

Ďalšie tituly od autora Roman Holec

Panslávi s erbom

Panslávi s erbom

Roman Holec

26,86 € Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT 2024
Kniha o čítaní

Kniha o čítaní

Roman Holec

22,41 € Marenčin PT 2022
Trianon - triumf a katastrofa

Trianon - triumf a katastrofa

Roman Holec

13,41 € Marenčin PT 2020
Hlinka Otec národa?

Hlinka Otec národa?

Roman Holec

13,41 € Marenčin PT 2019
Bratislavskí Habsburgovci

Bratislavskí Habsburgovci

Roman Holec

17,91 € Marenčin PT 2019
Dejiny plné dynamitu

Dejiny plné dynamitu

Roman Holec

8,10 € KALLIGRAM 2011
Coburgovci a Slovensko

Coburgovci a Slovensko

Roman Holec

12,15 € KALLIGRAM 2010