0

Knihy

Železná studnička

Železná studnička

Autor: Karl Benyovszky
Vydavateľstvo: Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT 2021
EAN: 9788056908884

Bratislavský rodák Karl Benyovszky bol v tridsiatych rokoch 20. storočia veľkým popularizátorom a obdivovateľom mesta. O Bratislave a okolí napísal niekoľko príťažlivých kníh.

čítať viac

Pozreli ste si

Zatiaľ ste si u nás nepozreli iné produkty.

Dostupnosť:
Na sklade, posielame ihneď

Dostupnosť v kníhkupectve:
Academia, Bratislava - áno Pergamen, Senec - áno

11,61 € Bežná cena 12,90 €
 

Viac o knihe

Bratislavský rodák Karl Benyovszky bol v tridsiatych rokoch 20. storočia veľkým popularizátorom a obdivovateľom mesta. O Bratislave a okolí napísal niekoľko príťažlivých kníh. V knihe o Železnej studničke opisuje údolie Mlynskej doliny - v tesnej blízkosti mesta tu v tom čase bolo možné nájsť príjemné zákutia na oddych, reštaurácie, výletné kaviarne, mlyny, jazerá a nádhernú scenériu romantického lesa. Železná studnička vďačí za svoje meno železitému prameňu, ktorý tu vyviera. Údolie sa rozprestiera na hornom konci Vydrickej doliny. Pri rieke Vydrici, ktorá preteká pôvabnou dolinou, sa už pred stáročiami usadili mlynári a postavili si tu mlyny. V 19. storočí sa Železná studnička stala obľúbeným výletným miestom obyvateľov neďalekého Prešporka. Chýr o liečivých účinkoch železitej vody lákal návštevníkov zo širokého okolia. Podnikaví prešporskí mešťania tu preto vybudovali kúpeľný dom s reštauráciou. Zašlú slávu kedysi hojne navštevovaných miest pripomínajú už len zrúcaniny starých mlynov a množstvo dobových pohľadníc.

Karl Benyovszky sa narodil 4. júla 1886 v centre Prešporka, na nároží terajšieho Hviezdoslavovho námestia a Mostovej ulice. Benyovszky, syn policajného úradníka, prežil v dome s výhľadom na Mestské divadlo a kostolík kláštora Notre Dame celé detstvo. Navštevoval maďarské školy, ale nemčinu stále považoval za svoj materinský jazyk. Po I. svetovej vojne ho v Budapešti odsúdili za protimonarchistické názory. Roku 1924 sa vrátil do Bratislavy, kde žil až do roku 1945. Pôsobil v redakcii Pressburger Zeitung, neskôr v Grenzbote. Intenzívne sa zaoberal históriou mesta, napísal knihu o dejinách mestského divadla, rozsiahle dielo o živote J. N. Hummela. Po slovensky vyšli jeho knihy Prechádzka starým Prešporkom, Malebné zákutia a dvory starého Prešporka, Obrázky z prešporského geta, Tajuplné povesti zo starého Prešporka, Považie hrady, zámky, povesti a Železná studnička. Po násilnom vysťahovaní Nemcov z Československa žil v Rakúsku, kde 6. januára 1962 zomrel.

VYDAVATEĽSTVO Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT
ROK VYDANIA 2021
ISBN 978-80-569-0888-4
JAZYK slovenský
POČET STRÁN 96
VÄZBA tvrdá
ROZMER 208 × 144 × 13 mm
HMOTNOSŤ 282 g

Ďalšie tituly od autora Karl Benyovszky

Považie hrady, zámky a povesti

Považie hrady, zámky a povesti

Karl Benyovszky

11,61 € Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT 2022
Železná studnička

Železná studnička

Karl Benyovszky

11,61 € Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT 2021
Prechádzka starým Prešporkom

Prechádzka starým Prešporkom

Karl Benyovszky

9,90 € Marenčin PT 2014
Železná studnička

Železná studnička

Karl Benyovszky

7,44 € Marenčin PT 2005
Spaziergang durch Alt - Pressburg

Spaziergang durch Alt - Pressburg

Karl Benyovszky

7,44 € Marenčin PT 2002
Malebné zákutia a dvory starého Prešporka

Malebné zákutia a dvory starého Prešporka

Karl Benyovszky

8,33 € Marenčin PT 2001