Štylistiku Jozefa Mistríka vydávame pri príležitosti stého výročia jeho narodenia roku 1921. Toto vydanie je úplnou a nezmenenou verziou Štylistiky z roku 1997, poslednou, ktorú ešte on sám pripravil do tlače. Ide v poradí už o štvrté vydanie tejto knihy, ktorú poznajú generácie Slovákov.
Predkladaný zborník sa venuje problematike prekladu spoločenskovedných textov, o ktorých sa u nás síce už dlho hovorí, ale doteraz chýbalo systematickejšie úsilie o ich spracovanie. Považujem ho teda za prvú lastovičku, ktorá sa usiluje vymedziť hranice pojmu a naznačiť trajektórie jeho skúmania. (....
Zámerom publikácie je upozorniť na bohatý vizuálny fond, ktorý obsahujú Vedecké zbierky Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Ich základ sa systematicky vytváral od roku 1953. Čitateľovi sú priblížené prostredníctvom témy svadba.
Autorský kolektív v zložení Ivana Taranenková, Tibor Pichler, Marianna Koliová, Anikó Dušíková, Marta Fülöpová, Aleksandra Hudymač, Dana Hučková, Michal Habaj, Magdalena Bystrzak, Miloslav Szabó, Dušan Škvarna, Bogusław Bakuła, Miloslav Vojtech, Jana Pátková a Radoslav Passia pripravili vedeckú publikáciu KONTAKTY LITERATÚRY (MODELY, IDENTITY, REPREZENTÁCIE).
Dňa 17. novembra 2019 sme si pripomenuli tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Pri príležitosti tohto okrúhleho výročia Fakulta masmédií PEVŠ a Ústav štátu a práva SAV usporiadali konferenciu pod názvom Pravda, lož a sloboda slova: 30 rokov po páde totality. Konferenciu slávnostne otvorila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Meč a kríž. Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10. 12. storočie) Krajiny strednej Európy prešli medzi 10. až 12. storočím obdobím zásadných zmien. Táto transformácia sa nevyhla ani oblasti výkonu moci, kde sa naplno prejavila úzka spolupráca vojensko-politických a duchovných elít.
Prvá publikácia na Slovensku, ktorá poskytuje odborný pohľad na sviatok Valentín v Európe a v USA. S využitím metód historického a etnologického výskumu prináša poznatky o vzniku, vývoji a šírení sviatku. Mapuje jeho predpokladané korene v antických sviatkoch a stredovekých náboženských legendách.
Uvádzaná publikácia je charakterizovaná snahou o zachovanie ustálenej štruktúry, avšak aj tento rok prináša ŠÚ niekoľko noviniek, a to v podobe zaradenia nových tabuliek v niektorých kapitolách. Do kapitoly venovanej trhu práce pre tento rok pridali údaje z doplnkového modulu jednorazového výberového zisťovania pracovných síl o organizácii práce a pracovnom čase.
Monografia Jozefa Šimútha sa zameriava na jeden z najdôležitejších včelích produktov materskú kašičku, ktorá je už dlhší čas objektom výskumu a štúdia z aspektu apidológie, molekulárnej biológie, medicíny, farmácie, kozmetiky, ale i potravinárskeho priemyslu.
Kniha prináša nové pohľady na minulosť nášho regiónu v 19. a 20. storočí z pera renomovaných zahraničných expertov na dejiny habsburskej monarchie a strednej Európy. V spolupráci so slovenskými autormi odhaľujú, ako sa v jednotlivých politických režimoch deformovali obrazy minulosti a hodnotenia osobností, a ako to ovplyvnilo písanie dejín Slovenska.
Kniežacia hrobka v Poprade patrí medzi najväčšie slovenské archeologické objavy. Archeológovia Tereza Štolcová a Karol Pieta (AÚ SAV), ktorí sa dlhodobo venujú tomuto objavu, napísali odborno-popularizačnú knihu o tejto germánskej lokalite (Knieža z Popradu a jeho hrobka). Výskum hrobky začal pred 17 rokmi a jej veľké časti boli doslovne skúmané pod mikroskopom.
Atlas sa orientuje najmä na najbežnejšie druhy, ktoré aktuálny biotop osídľujú. Pokiaľ sa machorast vyskytuje vo viacerých typoch biotopov, v Atlase je vybratý prioritný, ťažiskový biotop pre ten-ktorý druh. Ostatné biotopy, v ktorých sa daný druh tiež vyskytuje, sú uvedené v textovej časti.
The scientific monograph is based on long-term qualitative research of the Nová Cvernovka cultural and creative centre in Bratislava, which took place from 2017 to 2019. The book presents the history of this centre from its establishment in a former textile factory, through its relocation in 2016 to the current premises.
Kniha prináša podrobné spracovanie politicky a spoločensky polemickej a teda v súčasnosti na Slovensku ojedinelej témy. Autor podrobuje Leninovo dielo politologicko-filozofickej analýze, zhodnocuje príspevok Lenina do politickej filozofie a zamýšľa sa nad aktualizáciou niektorých jeho myšlienok.
Práca renomovaného slovenského heraldika približuje byzantský pôvod dvojitého kríža, jeho predheraldické vývojové obdobie, ako aj jeho neskoršie významné postavenie v panovníckej symbolike stredovekého Uhorska a neskôr aj v štátnej symbolike Habsburskej monarchie. Osobitne si všíma jeho vzťah k Slovensku, proces, vďaka ktorému sa v 18.
Publikácia vychádza pri príležitosti životného jubilea významného slovenského historika Dušana Kováča. Jeho kolegovia a priatelia sa v nej venujú časovému obdobiu od polovice 19. storočia do prvej polovice 20. storočia, teda rokom, ktorým jubilant obetoval vo svojich výskumoch najviac energie.
Kniha prináša nové pohľady do diskusie k jednej z najdôležitejších výziev súčasnosti, na možné dopady digitalizácie a Priemyslu 4.
Kniha je prvou individuálnou monografiou o kognitívnej literárnej vede na Slovensku. Predstavuje všeobecný teoreticko-historický prehľad kognitívnej literárnej vedy i autorkin vlastný experimentálny a analyticko-interpretačný výskum. Oddiel I.
Mladá generácia, ktorá v tridsiatych rokoch vstúpila do politiky, prirodzene upresňovala svoj status aj v kultúrnospoločenskej sfére. Nastúpila v atmosfére zmeny - ako očakávaný subjekt kultúrnych, spoločenských a politických pohybov.
Rómske komunity na Slovensku patria jednoznačne medzi skupiny, ktoré sú najviac ohrozené chudobou. Čelia viacnásobnému znevýhodneniu, ktoré definuje nízky sociálny status, sociálna a fyzická vylúčenosť, kultúrne a jazykové bariéry, úroveň vzdelania a diskriminácia.