Vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia ,, rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty vyšinul Slovensko z rámca právneho štátu.
Dmitrij Bykov – básnik, publicista, kritik a neustály búrlivák je výraznou postavovou literárneho života v súčasnom Rusku. Román Ospravedlnenie je jeho prvým prozaickým dielom a je plný autorovho paradoxného spôsobu myslenia.
V románe Myšlienkové oddelenie píše duševná choroba listy hlavnému hrdinovi, Kristiánovi Trewinskému, ktorá chce mať skrachovaného riaditeľa školy i učiteľa, záletného a preto rozvedeného manžela, pijana a uznaného psychiatrického invalida iba pre seba a pre písanie.
Autor vo svojej knihe skúma ideu mesianizmu, tak ako sa táto idea prejavuje v ruských dejinách. Obsah knihy je členený periodizáciou ruských dejín, v rámci ktorej autor sleduje prejavy mesianizmu. V úvode si všíma geografickú polohu Ruska na pomedzí Európy a Ázie.
Tato kniha se zaměřuje na kritiku a vysvětlení byrokraticky, ideologicky a komerčně deformovaných koncepcí vědy, vzdělávaní a jejich institucí v posledních desetiletích. Zároveň se zabývá možnými alternativami nové vědecké epochy.
Precítená ľúbostná lyrika, hĺbavé spoločenské sondy, burcujúca poetická reflexia súčasných udalostí a vycizelované preklady pálčivých básní Nikolaja Turoverova – to sú tématické bloky, z ktorých zostavila svoju zbierku poézie spisovateľka a publicistka Iva Vránska Rojková.
Klúčovou témou sú pre Koškovú medziľudské – partnerské. Priateľské, rodinné vzťahy, ale aj medzigeneračné, zväčša nie ideálne, neposkytujúce pocity ľudskej prítomnosti alebo aspoň účasti...
Vedeli ste, že nie je dážďovka ako dážďovka? Existuje ich niekoľko druhov, napríklad dážďovka zemná, dážďovka svietivá alebo dážďovka hnojová. No a presne z tých hnojových je Oliver. Malá dážďovka, čo žije v kompostéri a chodí do školy, kde sa spolu s kamarátmi učí, ako byť v živote užitočná. Že neviete, čo je kompostér?
Vydal dve poviedkové knihy Ako ustrážiť prítomnosť (2011) , Laterna magica (2013) a román Asébia: umenie pamäte (2020). Okrem prozaických diel mu vyšla aj odborná monografia z oblasti medzináboženského dialóga Dejiny židov v Košiciach a ich spolupráca s Ekumenickým spoločenstvom (2014).
Nová básnická zbierka jazykovedca a básnika Františka Ruščáka je pokračovaním oslavy života, reflexiou básnikovho videnia a vnímania človeka v jeho rozmanitých životných podobách a rovnako aj v rozmanitom priestore či priestoroch, v ktorom žije.
Obvolal som všetkých aby mi pomohli, ale nikto nedvíha. Posielam sms, ale tiež nikto nič, uvidíme. Prežili sme komunizmus, prežijem aj toto. Žrádla mám dostatok aj bez toho chrapúňa Ľuba, ktorý si myslí, že som mu niečo dlžný. A dlžný je on mne. Predovšetkým za svoj dom, ktorý je v poriadku a za jeho zdravie.. Koľko ráz mohol skončiť v nemocnici.
Zbierka poézie Moiry nesie názov podľa troch sudičiek z antickej mytológie, ktoré ovládali metaforickú niť osudu. Autorky zbierky spojila lyrická tvorba v básnickej skupine Spoetika. Každá z nich svojimi textami dotvára sieť vlastného osudu a ich svety sú zároveň prepletené metaforickou niťou poézie. Tri autorky, tri súbory textov.
Štefánik – mon amour je skutočný príbeh dvoch európskych osobností, ktoré tvorili dejiny. Louise Weiss – francúzska spisovateľka, novinárka, neskôr bojovníčka za volebné právo žien a priekopnícka Európanka – popisuje perom autora, ako jej životné poslanie rozhodujúco predurčilo puto lásky k Najväčšiemu Slovákovi Miroslavovi Rastislavovi Štefánikovi.
Stála som za oknom a prstom odtiahla kúsok závesu. Opatrne som hľadela Na zástup návštevníkov, ktorí sa snažili dostať do novootvoreného ,,domu lásky“. Dnešný deň bol však výhradne otvorený len pre vyvolených. Vyštafírovaní príslušníci SS stáli v zástupe a veselo debatovali. Prehltla som. Citila som ako sa mi chvejú nohy.
V novele Prorokov hriech sa Ján Podmanický opäť vracia do Starej Dediny. Nad ktorou v hlbokých horách už dlhšie žije tajomný muž, ktorého miestni ľudia nazývajú prorokom. Čo sa skrýva za jeho záhadným príbehom? A sú jeho zázraky skutočné?
Kniha Dalimíra Hajka Stopy v (/mojej) duši je autobiografickým rozprávaním s blízkou osobnosťou charakteristickou významných postáv slovenského kultúrneho a intelektuálneho života. Je to v našich pomeroch zriedkavý počin, ktorý si zaslúži čitateľskú pozornosť.
Mária Bátorová, Významná slovenská spisovateľka, je mnohorozmerná autorka, ktorá sa okrem vedeckej práce ( deväť monografií a tabuizovaných autoroch) venuje všetkým žánrom beletrie a publicistiky ako aj v pedagogickej činnosti. Knižne však mohla publikovať až po roku 1989. Od počiatku kombinovala vo svojej tvorbe básne a poviedky.
Gregoríkova Branišová Lucia: Kňažná Eufémia a jej pôsobenie v moravskom prostredí na konci 11. a na začiatku 12.
Príbeh charizmatického filozofa a učiteľa Pierra Abélarda (1079 – 1142) a jeho nadanej žiačky Heloisy, ktorý sa odohral vo Francúsku v prvej polovici 12.storočia, je dávno známy ako príbeh lásky, utrpenia a zrady. Zachoval sa nám prostredníctvom piatich listov.