0

Knihy

Ornitológia

Ornitológia

Autor: Zlatica Országhová, Lucia Rubáčová
Vydavateľstvo: UNIVERZITA KOMENSKÉHO BRATISLAVA 2023
EAN: 9788022357326

Vtáky patria medzi najatraktívnejšie a najobľúbenejšie skupiny živočíchov. S mnohými druhmi sú nerozlučne spojené dejiny našej civilizácie. Prvé doklady o vzťahu ľudí k vtákom nám poskytujú jaskynné maľby z obdobia Paleolitu, ktoré mali skôr rituálne než estetické účely. Už 4000 rokov p. n. l.

čítať viac

Pozreli ste si

Zatiaľ ste si u nás nepozreli iné produkty.

Dostupnosť:
Na sklade, posielame ihneď

Dostupnosť v kníhkupectve:
Academia, Bratislava - áno Pergamen, Senec - nie

16,50 € Bežná cena 23 €
 

Viac o knihe

Vtáky patria medzi najatraktívnejšie a najobľúbenejšie skupiny živočíchov. S mnohými druhmi sú nerozlučne spojené dejiny našej civilizácie. Prvé doklady o vzťahu ľudí k vtákom nám poskytujú jaskynné maľby z obdobia Paleolitu, ktoré mali skôr rituálne než estetické účely. Už 4000 rokov p. n. l. v Juhovýchodnej Ázii prví chovatelia domestikovali kuru domácu z voľne žijúcej kury divej (Gallus gallus) kvôli získavaniu potravy z vajec a mäsa. O niečo neskôr, zhruba 3000 p. n. l., starovekí Egypťania využívali poštové holuby na prenášanie správ. V otvorenej krajine stepí Indie a Iránu, približne 1000 rokov p. n. l., lovci pomocou dravých vtákov lovili zver a položili tak základy dnešného sokoliarstva.

Využívanie modernej techniky v ornitológii v priebehu 20. a 21. storočia prinieslo zefektívnenie tradičných metód a spresnenie doposiaľ získaných informácií. Inštalovanie rôznych typov vysielacích zariadení na vtáčie telo umožnilo identifikovať hniezdiská, trasy jarnej a jesennej migrácie, odpočívadlá na migračných trasách, či zimoviská rôznych druhov. Ďalej pomohlo získať informácie o rôznom trvaní jarnej a jesennej migrácie, o spôsobe naberania tukových zásob na odpočívadle. Okrem toho tieto zariadenia umožnili zbierať informácie o dĺžke súvislého letu, letovej výške, priemernej či maximálnej rýchlosti letu a iné. Taktiež odhalili rôzne migračné stratégie v závislosti od veku a pohlavia v rámci jedného druhu.

Výskumu vtáčích druhov sa v dnešnej dobe venujú nielen odborníci, ale v rámci občianskej vedy prispieva svojimi schopnosťami aj veľká skupina amatérskych ornitológov, pozorovateľov, fotografov, krúžkovateľov, či chovateľov. Napriek tomu, že sú vtáky často dôvodom, pre ktorý si študenti vyberajú štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK, nemáme v slovensky písanej literatúre doteraz žiadnu ucelenú učebnicu venovanú morfológii, anatómii a ekológii, v ktorej by sa študenti stretli so slovenskou terminológiou, ako aj s najnovšími vedeckými poznatkami zo života vtákov. Aj to bol dôvod, prečo sme sa rozhodli, ponúknuť študentom túto učebnicu, ktorá sa v rôznej miere obsahovo zhoduje s predmetmi Fylogenéza a systém chordátov, Ornitológia a Systematická ornitológia, ktoré sú vedené na Katedre zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Predložená učebnica je určená predovšetkým študentom biológie, učiteľských kombinácií s biológiou a je aj zaujímavým čítaním pre záujemcov o vtáky.

VYDAVATEĽSTVO UNIVERZITA KOMENSKÉHO BRATISLAVA
ROK VYDANIA 2023
ISBN 978-80-223-5732-6
JAZYK slovenský
POČET STRÁN 382
VÄZBA mäkká
ROZMER 255 × 200 mm
HMOTNOSŤ 1 010 g

Ďalšie tituly od autora Zlatica Országhová, Lucia Rubáčová

Ornitológia

Ornitológia

Zlatica Országhová, Lucia Rubáčová

16,50 € UNIVERZITA KOMENSKÉHO BRATISLAVA 2023