Toto je deník dobře zavedeného spisovatele. Je mu pětačtyřicet, má ženu, dvě děti a bydlí v Athénách. Všechny své trumfy už rozdal, jeho ješitnost je zhrzená, stárne. Kdo je David Zábranský a má to nejlepší už za sebou?
Blog přerovské městské policie se stal již před lety fenoménem, který baví už téměř 50 tisíc fanoušků. Drobné prohřešky našich spoluobčanů i někdy trochu dramatičtější příběhy popisují strážníci v Přerově velmi kreativním způsobem, připomínajícím tradici předválečných soudniček.
Múzy boli podľa gréckej a rímskej mytológie krásne a nadané dcéry boha Dia a bohyne pamäti Mnémosyny. Bolo ich deväť, a to Erato, Euterpé, Kalliopé, Kléio, Melpomené, Polymnia, Terpsichoré, Tália a Ourania. Každá z nich bola patrónkou nejakého druhu múzického umenia. Keď umelec márne hľadal inšpiráciu, mohol len dúfať, že ho pobozká múza.
Štrnásťročná Billie, žije s mamou na sídlisku na okraji veľkomesta, kam sa nikto nehrnie bývať dobrovoľne. Mama, maďarská Rómka Marika, pracuje ako čašníčka, a aby s dcérou vystačila, robí aj upratovačku. Ich byt je malý a nábytok je z druhej ruky.
Dvadsaťdvaročný Pedro sa po otcovej náhlej smrti vydáva na púť do minulosti a prostredníctvom predmetov a čriepkov spomienok skladá alebo si predstavuje príbeh svojej rodiny. Pritom odhaľuje spoločenskú situáciu na juhu Brazílie, ktorý je silno poznačený rasizmom, násilím aj zlyhávajúcim vzdelávacím systémom.
Prázdne hniezda sú príbehom o krehkosti ľudskej duše. O priateľstve, pochopení a zároveň nepochopení. Sebastián a Roman sú najlepší priatelia, nerozlučná dvojica kráčajúca životom. Ich puto však rozdelí nečakaná udalosť a po nešťastnom páde Roman upadá do kómy.
Román o súzvuku i kontraste odlišných svetov. Dedo Lužko je človekom dvadsiateho storočia, prežil v uniformách celý život, všetky režimy. Karol, jeho vnuk, vyrastal za normalizácie a v ranom kapitalizme. Dedoluško bol večne mladý. Kajoluško je starý už od detstva. Dedoluško sa cítil naplnený a spokojný, hoci žil vo svete neslobody.
Po divadelním představení pro seniory se v divadelním bufetu setkává stará paní s mladým kulisákem. Stařenka si poručí sendvič a ráda by malé pivo, mají jen lahvové, půlitrové, tu se objeví kulisák a nabídne jí, že si to velké s ní dá napůl. A tak se setkají dva neznámí a rozdílní lidé, sednou si spolu, popíjejí pivo, usmívají se na sebe a mlčí.
Sarajevo, jar 1992. Desaťročný Omar stojí celé dni pri okne detského domova v nádeji, že sa jeho matka raz vráti. Upokojiť ho dokáže len modrooká kamarátka Nada, ktorú ťaží vlastné tajomstvo. Jej starší brat Ivo musí čoskoro narukovať. V jedno júlové ráno odvezie deti z domova humanitárny autobus do Talianska. Ak je Omarova matka stále nažive, ako ho teraz nájde?
Lucasove vojny s dokumentárnou presnosťou zobrazujú príbeh Georga Lucasa, obdivuhodného dieťaťa nového Hollywoodu, neodbytného vizionára a rebela, ktorý v mladom veku takmer prišiel o život.
V starovekom Egypte predajú malú otrokyňu Tuju ako spoločníčku pre dieťa z bohatej rodiny. Na ceste dospievania sa jej nevyhne zrada ani zavrhnutie, až sa napokon stane majetkom Putifara, veliteľa stráže mocného faraóna. V jeho dome stretne Jozefa, príťažlivého muža, ktorého predali do otroctva vlastní bratia, a daruje mu svoje srdce.
Nadaná houslistka Julie nenávidí sovětské skladby, které musí hrát kvůli svému otci – komunistickému funkcionáři. Je druhá polovina sedmdesátých let a šestnáctiletá Julie miluje džíny a rock – a kytaristu Romana. Poté, co ji přizve jako zpěvačku do undergroundové kapely, začne Julie rozplétat lež, která se odehrává v jejím domově i na veřejnosti.
Román se skládá ze dvou částí. V první je mluvčím sám Ježíš (v knize Ješua), který koná zázraky, ale stále má pocit, že sám své kroky neřídí. V druhé části popisuje Pilát Pontský v dopisech svému bratrovi do Říma jakéhosi Ješuu, který byl špatným truhlářem a špatným Židem, bratříčkoval se s opilci a lehkými ženami.
Každá žena má spoustu sester, nejen těch biologických. Jsme si navzájem terapeutkami, pečovatelkami, krotitelkami i trenérkami. Bez žen kolem nás by byl život o mnoho chudší a leckdy i kratší... Veronika Valíková věnovala každé ze svých mnoha sester jednu povídku. Někdy jako podanou ruku, jindy jako vyznání či výčitku.
Ve Versailles někdo ukradl šperky hraběnky du Barry a od té doby události nabírají vražedný spád… Marie Antoinetta, která právě usedla na trůn, se na svém královském křesle trochu nudí, a proto se rozhodne uplatnit svůj vyšetřovací talent.
Čechy na počátku dvacátého století, Amerika třicátých let, Praha a Paříž roku 1942, Československo v šedesátých a osmdesátých letech, Rio de Janeiro, Sarajevo a New York dnes. Vypravěč aktuálně pobývající v New Yorku přemýšlí o svém původu, životu emigranta, své pravé identitě i dalších možných životech.
Autor - Jaroslav Koškár prežil celý život v prírode (ako lesník, tak aj vo voľnom čase), kde hľadal odpovede na prežitia a záhady, ktorými príroda neraz dokáže múdrosť človeka zaskočiť. Pri hľadaní týchto odpovedí vedecké poznanie nepostačovalo a tak preštudoval všetky dostupné náboženstvá.
Keď bol Philippe malým chlapcom, matka mu stále opakovala, aby si nevymýšľal. Rozprávanie príbehov sa však stalo jeho remeslom, dnes je etablovaným spisovateľom. Keď raz v hoteli v Bordeaux stretne neznámeho mladého muža, pripomenie mu Thomasa, jeho prvú veľkú lásku. Písal sa rok 1984, obaja mali sedemnásť a boli v poslednom ročníku na strednej škole v Barbezieux.
„Plané reči. Zaobídem sa bez nich. Aj bez planých koláčov, aj bez sladkých rečičiek. Ale bez sladkého koláča? Sotva. Nemám ho pre vás, prepáčte. Mám však pár slov – takých akurát ku káve. Či sú to reči plané alebo rečičky sladké? Čo ja viem?