„Na začiatku bola poézia. Každý deň som napísal jednu báseň. Krátku alebo dlhú. Vetu alebo iba slovo. Nemal som jasný koncept. Stovky básni som potom preriedil a výsledkom je ROK. Je to spoločné dielo v tom najčistejšom zmysle slova. So špecifickým formátom aj hlasmi. Úprimná rarita, ktorá vznikla z potreby vzniknúť.
Kedy strach a zimomriavky ovládnu dušu čitateľa? Keď Majster vzýva Diabla a vydáva sa na let ponad prekliatu Moskvu? Keď v laboratóriách jeho fantázie praskajú osudové vajcia, liahnu sa na svet príšery a ulice sa zapĺňajú ľuďmi so psími srdcami? Alebo vtedy, keď nám Michail Bulgakov vykresľuje realistické obrazy sovietskej Moskvy či predrevolučného virvaru?
Ako kvapky vody sú poviedky, z ktorých pozostáva Portrét Alexandra. Každá zrkadlí vlastný príbeh, ale spolu vytvárajú prúd spoločného plynutia času od konca devätnásteho storočia až po súčasnosť.
„Co teď? O čem mám zpívat, když o pár set kilometrů na východ bombardují paneláky, a dokonce i porodnice?
Debutová zbierka básní od Agda Bavi Paina a dnes už kultová kniha Kosť & Koža vyšla prvýkrát v roku 2002. Po dvadsiatich rokoch vychádza reedícia knihy, ktorá v čase vzniku spôsobila rozruch na literárnej scéne aj mimo nej.
Rodina je šťastie, občas aj veľké trápenie. Úspechy detí sa striedajú s neúspechmi a vtedy si rodičia často vyčítajú, že ich životy za veľa nestoja. Nezvládli deti. Nezvládli ich postaviť na nohy, zabezpečiť im slušný život. Zostanú v hniezde opustení a deti slobodne vyletia do sveta. Jedna z dcér zostala sama so svojou kariérou a slušne sa jej darilo.
Ona sa rozhodla pre život bez lásky. On je zarytý realista. Keď sa však stretnú v nemocničnej izbe, preletí medzi nimi iskra. Jeho stav vyžaduje nepretržitú starostlivosť, a keďže je koniec školského roka, ponúkne nádejnej sestričke brigádu. Po nezmyselných drahotách Mila súhlasí. Vysloví vetu, ktorú nikdy žiadnemu mužovi povedať nechcela?
V najnovšej zbierke básní Krajinou tichého srdca od Blanky Poliakovej (Vydavateľstvo Mayor, s. r. o., Bratislava 2023), nájde čitateľ svojskú bilanciu partnerského života, prežitých okamihov lásky, snívania, lúčenia i nesmrteľnosti.
Abd al-Latíf je starý muž, ktorý pokojne zomiera na nemocničnom lôžku v Damasku. Pred smrťou poprosí svojho najmladšieho syna o posledné želanie, aby bol pochovaný na rodinnom pozemku v regióne Aleppo.
Tato knížka dvanácti příběhů vznikala postupně, psána do internetového deníku Neviditelný pes. Autor tam od roku 2006 publikoval přes dvě stě prací všeho druhu, z nichž část tvoří právě povídky – toto je výběr těch nejlepších z nich. Kniha je rozmanitou směsí hororu, humoru, ale i látky k hřejivému zamyšlení.
Janette Okeová v 4. knihe série Príbehy z kanadského západu s názvom Keď znova vzklíči nádej posúva príbeh Elizabeth a Wynn opäť ďalej. Nová základňa, nový začiatok… Elizabeth a Wynn musia opustiť priateľov v Bobrej Rieke a prevziať ešte menej rozvinutú základňu v odľahlej indiánskej osade na ďalekom kanadskom severozápade.
Knižný Sprievodca po Lyrikovom albume storočia vám umožní popri počúvaní trekov aj čítať o okolnostiach ich vzniku a kochať sa podmanivými vizuálmi. Dva roky po Lyrikovom sólovom albume JA prichádza aj knižný Sprievodca po albume storočia.
Jonáš. Jedna z nejpodivnějších postav celé Bible. Jaké tajemství jeho příběh skrývá? Jak rozumět dramatickým zvratům na jeho dobrodružné cestě do zámoří? A co nám toto fantaskní vyprávění napoví o nás samých – ale i o Tom, který k němu promlouval z nebe?
Víte, bez čeho bychom my lidé nepřežili?
Emily není ani dvacet a je těhotná; otec dítěte není schopen se usadit a vytvořit rodinu. Emily pracuje v obchodě, jehož majitel nad ní drží ochrannou ruku. Náklonnost k ní chová také její soused, osamělý muž, kterého Emily od pohledu považuje za duchovního. A chystá se jí pomáhat i její matka, ostatně už se k dceři přistěhovala.
Když se v přepychovém sídle Veronicy McCreedyové rozezní smích malé Daisy, probudí se v sedmaosmdesátileté milionářce opět touha po dobrodružství, a tak se vydá s Robertem Saddlebowem, který chystá sérii přírodovědných pořadů, do Austrálie a na Falklandy za svými milovanými tučňáky.
Vícegenerační sága Davida Enii mapuje příběh jedné palermské rodiny, zejména pak jejích mužských členů, v průběhu padesáti let.
V Afrických dojmech, svém přelomovém a pravděpodobně nejznámějším díle, doslovném literárním tavicím kotlíku, Raymond Roussel používá stejný formálně omezující způsob vzniku textu jako v některých jiných svých dílech, zejména novele Locus Solus.