0

Knihy

Väzba Rozhodovanie

Väzba Rozhodovanie

Judikatúra

Autor: Miloš Deset
Vydavateľstvo: EUROKÓDEX 2022
EAN: 9788081551161

Predkladaný výber súdnych rozhodnutí je zameraný na tieto aj veľa ďalších skutočností týkajúcich sa väzby.

čítať viac

Pozreli ste si

Zatiaľ ste si u nás nepozreli iné produkty.

Dostupnosť:
Dodanie 1 až 7 dní

Dostupnosť v kníhkupectve:
Academia, Bratislava - nie Pergamen, Senec - nie

45,54 € Bežná cena 49,50 €
 

Viac o knihe

Predkladaný výber súdnych rozhodnutí je zameraný na tieto aj veľa ďalších skutočností týkajúcich sa väzby. Celá zbierka právnych viet je prehľadne a tematicky rozdelená na niekoľko častí a zaoberá sa ústavnou a trestno-procesnou charakteristikou väzby, materiálnymi a formálnymi podmienkami väzby vrátane dôvodov väzby, lehotami a trvaním väzby, rozhodovaním o väzbe, prostriedkami nahradenia väzby, opätovnou väzbou a nakoniec aj väzbou v právnom styku s cudzinou a v európskom trestnom práve.
Väzba v trestnom konaní predstavuje najzávažnejší a najinvazívnejší zaisťovací prostriedok zaistenia osôb na účely trestného konania, najmä vo vzťahu k obvinenému a jeho základným právam a slobodám, predovšetkým osobnej slobode. Práve kvôli závažnosti tohto zaisťovacieho prostriedku, s ktorým sú nevyhnutne spojené takéto zásahy, sa väzba označuje ako prostriedok zaistenia osôb (obvinených) ultima ratio, tzn. že do väzby by mali byť obvinení braní iba vtedy, ak neexistuje iná možnosť, ako dosiahnuť účel trestného konania, najmä ak berieme ohľad na to, že vo výkone väzby sú osoby (obvinených), ktoré sú z formálneho hľadiska nevinné.
Hoci väzba znamená porovnateľný zásah do osobnej slobody ako trest odňatia slobody bez možnosti podmienečného odkladu, väzba nemá sankčnú povahu. Pri rozhodovaní o väzbe sa nerozhoduje o otázke viny a trestu, preto sa ani dôkazy nehodnotia vo vzťahu k týmto otázkam, ale výlučne iba vo vzťahu k materiálnym a formálnym podmienkam väzby, vrátane dôvodov väzby.
Väzba nie je trestom, preto aj účel väzby je úplne iný ako účel trestu odňatia slobody. Podľa povahy konkrétnych skutočností napĺňajúcich konkrétne dôvody väzby môže ísť napríklad o zabránenie úteku obvineného (úteková väzba), marenia objasňovania skutočností závažných pre trestné stíhanie (kolúzna väzba) alebo pokračovania v trestnej činnosti (preventívna väzba).
No práve dôvody väzby celkom jasne ukazujú, že aj napriek naznačeným závažným súvislostiam realizácie tohto zaisťovacieho prostriedku, väzba je v mnohých prípadoch nevyhnutným prostriedkom na dosiahnutie účelu trestného konania. Pri jej realizácii, rozhodovaní o samotnej väzbe aj súvisiacich otázkach, však treba postupovať striktne v zmysle zákona.

VYDAVATEĽSTVO EUROKÓDEX
ROK VYDANIA 2022
ISBN 978-80-8155-116-1
JAZYK slovenský
POČET STRÁN 540
VÄZBA tvrdá
ROZMER 246 × 175 × 31 mm
HMOTNOSŤ 914 g

Ďalšie tituly od autora Miloš Deset

Väzba Rozhodovanie

Väzba Rozhodovanie

Miloš Deset

45,54 € EUROKÓDEX 2022
Väzba Dôvody a lehoty

Väzba Dôvody a lehoty

Miloš Deset

39,60 € EUROKÓDEX 2022
Dokazovanie v trestnom konaní Zásady

Dokazovanie v trestnom konaní Zásady

Miloš Deset

44,55 € EUROKÓDEX 2022
Dokazovanie v trestnom konaní

Dokazovanie v trestnom konaní

Miloš Deset

44,55 € EUROKÓDEX 2022
Dokazovanie v trestnom konaní Znalec

Dokazovanie v trestnom konaní Znalec

Miloš Deset

39,60 € EUROKÓDEX 2021
Dokazovanie v trestnom konaní Svedok

Dokazovanie v trestnom konaní Svedok

Miloš Deset

39,60 € EUROKÓDEX 2021